Yapay Zeka

Yapay Zekâ ile Gerçek Oyun Grafikleri

Yapay zekâ ile gerçek oyun grafikleri adına son zamanlarda büyük gelişmeler yaşanmaya devam etmektedir.  Bu konu son zamanlarda popülerliği artan ve teknolojinin en çok geliştiği düşünülen konulardan biridir. Yapay zekâ bilgisayar oyunlarında da kullanılmaya başlamıştır. Artık oyunlarda görüntü olarak gerçekçiliğe yer verilecek ve gerçeği ile aynı görüntülere sahip olunacak. Son yıllarda yapay zekâ gerçeğinden ayırt edilemeyen görüntüler elde etmiştir. Bunlar büyük gelişmeler olarak tarihe geçecek türden gelişmelerdir.

Yapay zekâ ile gerçek oyun grafikleri

Yapay Zekâ Gelişimi

Yapay zekâ ile gerçek oyun grafikleri sayesinde oyunlar çok daha gerçekçi bir hal almıştır. GAN ismi verilen bir model ile hiç olmayan ama gerçek gibi görünen insanlar yapılmaya başlanmıştır. Lip sync isimli teknolojiyle de bu görüntüsü oluşturulan insanlara ses verip konuşturulma özelliği getirilmiştir. Bu teknoloji ile eskiden vefat etmiş insanların görüntülerini canlandırma ve kendi sesleriyle konuşturma özelliğine kadar ilerlenirmiştir. Ayrıca kırışıklıklar ve görüntü düzeltilebilmektedir. Bütün bu olağanüstü gelişmeleri bilgisayar oyunlarına taşıyınca olağanüstü bir sonuç çıkmaktadır. Gerçekte hiç olmayan insanlar, gerçek gibi görünen hayvanlar, evler yapılabiliyor. Bütün bunlar bilgisayar oyunları için inanılmaz gelişmelerdir. Bu gelişmeler yakın zamanda da artarak devam edecektir.

Yapay Zekanın Oyunlarda Kullanımı

Yapay zekâ ile gerçek oyun grafikleri sayesinde oluşturulan bu yüzler, evler, sesler için kişiler herhangi bir telif hakkı ödemek zorunda değildir. Nvidia adlı üretici, oyunlar için üç boyutlu grafikler ve gerçekçi yüzler oluşturdu. Ayrıca bu konunun akademik çalışmalarını da yapılmıştır. Teknolojinin bu kadar gelişmesi film sektöründe de oyun sektöründe de sanal gerçekçiliği meydana getirmiştir. Filmlerde de yakın zamanda olmayan ama gerçek görünen sanal yüzler göreceğiz. Ve bunlar hayatımızın normal bir süreci gibi algılanacaktır.

Bütün ülkeler yapay zekâ için yatırım yapmaya odaklanmış durumdadır. Gelecekte gelişecek ve daha iyi yerlere gelecek bu inanılmaz teknolojik olayın stratejilerini yapmaktadırlar. Örneğin beyaz saray yapay zekayla ilgili çalışmalara başlamış durumdadır. Ülkelerinde yapay zekâ için uzmanlar yetiştirilmeye başlanmıştır. Ülkemizin de bu konuda gelişmesi için gerek oyun sektöründe gerek diğer sektörlerde çalışmalara başlamamız gerekmektedir. Bu konuyla ilgili yakın zamanda çalışmaların başlamasını umuyoruz. 

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu