İşletim SistemleriDonanım

Windows 11 Hangi Cihazları Destekliyor

Windows 11 hangi cihazları destekliyor sorusu Microsoft tarafından yeni ara yüzü ve hızı ile tanıtılan yazılımın dikkatleri üzerine çekmesi ile birlikte merak konusu haline geldi. 2022 itibariyle Windows 10 kullanan kullanıcılar yeni yazılımla sistemlerini yükseltebilecekler. Ancak gelişen teknoloji ile birlikte bilgisayar sistemleri de geliştiğinden yeni yazılımlar bazı gereksinimleri karşılayan bilgisayarlara yüklenebiliyor. Yeni bir bilgisayar almak yerine Windows 11 versiyonunu kullanmak isteyen kullanıcıların mevcut sistemleri bu gereksinimleri karşılıyorsa kolaylıkla sistem yükseltmesi yapabilecekler. Yani Windows 11 kullanmak için yeniden bir bilgisayar almaya gerek kalmayacak.

Sistem Gereksinimleri

Kolay kullanımı, hızlı bağlantı sistemleri ve akıllı cihazlarla uyumlu ara yüzü ile Windows 11 hangi cihazları destekliyor sorusu hangi sistemler geçebilecek sorusuyla akıllara yer ediyor. Öncelikle 1 Ghz veya daha hızlı bir işlemci gerekiyor. Ayrıca işlemci en az 2 çekirdekli ve 64 bit işlemcili olmalı. Bilgisayar sisteminizin 4 GB belleği olmalı ve 64 GB depolama alanına sahip olmalı. Üretici yazılımı UEFI, güvenli ön yükleme özellikli, TPM 2.0 sürüm güvenilir platform modülü taşımalıdır. Gereksinimler bununla da bitmiyor. DirectX 12 uyumlu grafik WDDM 2.x grafik kartınız bulunmalı. Ekran en az 9 inç olmalı ve 720p HD çözünürlüğü karşılayabilmelidir. İndirme işlemlerinde kişiye özel Microsoft hesabı ve internet bağlantısı ise zorunludur. Burada açıklanan gereksinimler yükleme için gereken minimum gereksinimlerdir. Ancak Windows 11 yazılımının tüm özelliklerini kullanmak için farklı gereksinimler de bulunmaktadır.

Windows 11 Hangi Cihazları Destekliyor

Windows 11 İndirilmeli Mi?

Aslında Windows 11 hangi cihazları destekliyor sorusu için biraz erken olabilir. Sistem gereksinimlerini karşılayan bir cihazınız varsa yükleme yapmadan önce sistem yedeği alınması gerekiyor. Çünkü sistem tamamen boşaltılmak zorundadır. Yeni sistemin kurulumunun ardından yedeğinizi yeniden yükleyebilirsiniz. Sistem henüz test aşamalarını tamamlamış durumda değil. Bu nedenle sürüm tarihinin 2021 yılı içinde olabileceği ve 2022 itibariyle indirilebileceği belirtiliyor. İndirme olanakları açılır açılmaz kurulumun yapılması biraz tehlikeli gibi duruyor. Çünkü gerçek denemeler bu sırada yapılıyor ve eksiklikler güncellemelerle tamamlanmaya çalışılıyor. Bu nedenle yazılımın tam olarak oturduğu ve kullanıldığı sürümü beklemek daha mantıklı görünüyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu