İşletim Sistemleri

Windows 11 Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Microsoft, Windows 11 hakkında resmi açıklamalar yaptı: 2021 tatiline kadar ücretsiz bir yükseltme (ve yeni bilgisayarlarda) olarak piyasaya sürüleceğini duyurdu . Önümüzdeki birkaç hafta ve ay boyunca Windows Insider’lar deneyebilecek tüm yeni özellikler ve mağazada neler olduğu hakkında daha fazlasını öğreneceğiz. İşte şu anda Windows 11 hakkında bilmeniz gereken her şey. 

Insiderlar Temmuzun İlk Haftasından İtibaren Kullanmaya Başlayabiliecek

Bir WIndows Insider olarak kaydolduysanız, Microsoft’a göre, Windows 11’in resmi erken sürümünü önümüzdeki hafta (29 Haziran haftası) en kısa sürede deneyebilmelirsiniz. Microsoft, donanımlarının gereksinimleri karşılaması koşuluyla Dev veya Beta kanallarındaki herkesin Windows 11 Insider sürümlerini almaya uygun olacağını söylüyor. 

Windows Insider’a kaydolmak veya kanalınızı değiştirmek için Ayarlar->Güncelleme ve Güvenlik->Windows Insider Programı’na gidin.  Microsoft ayrıca resmi yükseltmenin “tatil sezonu” ile başlayacağını söylüyor. Bu yüzden Ekim ve Aralık ayları arasında piyasaya sürülmesi bekleniyor. 

Windows 11 hakkında: Ücretsiz Yükseltme, Gereksinim Listesi 

Daha önceki Windows 10 gibi, Windows 11 de Windows’un önceki bir sürümüne ve doğru donanıma sahip olan herkes için ücretsiz bir yükseltme olacaktır. Microsoft’un bloguna göre, Windows 11 hakkında açıklanan minimum sistem gereksinimleri şunlardır: 

  • CPU: 64 bit işlemcide 2 veya daha fazla çekirdekle 1 GHz veya daha hızlı. 
  • 4 GB RAM 
  • 64 GB depolama
  • Güvenli Önyükleme ile UEFI BIOS
  • TPM 2.0
  • 720p çözünürlüğe sahip 9 inç veya daha büyük ekran
  • İnternet bağlantısı ve bir MS hesabı. Çevrimdışı yükleme yok.
  • DirectX 12 ile uyumlu GPU 

Bunlar, Windows 10 sistem gereksinimlerini çeşitli şekillerde aşmaktadır. Microsoft, bunları 1 GHz CPU (ancak çift çekirdekli veya 64 bit değil), 1 veya 2 GB RAM, 16 ila 20 GB depolama alanı ve minimum 800×600 çözünürlükle DirectX 9 destekleyen bir GPU olarak listeler.

TPM 2.0 gereksinimi , özellikle ev yapımı PC’leri olan birçok kullanıcıyı kapatabilir . Bazı anakartlar, sonradan satın alabileceğiniz bir TPM modülü ile yükseltilebilir olsa da, her anakartta yerleşik bir TPM modülü bulunmaz. Çoğu sistemde TPM bulunur, ancak devre dışı olarak gelir, bu nedenle BIOS’unuzdan açmanız gerekir. 

Oldukça Yeni CPU’lar Bile Çalışmayabilir

Microsoft ayrıca, TPM 2.0 ve güvenli önyüklemeye sahip, ancak Intel 8. Nesil Core veya AMD Ryzen 2000 serisi CPU’dan daha eski olan bilgisayarların bile son sürümde desteklenmeyeceğini şiddetle ima etti (önizleme derlemeleri için eski donanımlar çalışmalıdır). Şirket, bu nesillerden daha eski olan her şeyi atlayan AMD ve  Intel CPU uyumluluk listeleri yayınladı . 

Hem Intel 7. Nesil Core hem de AMD Ryzen 1000 serisi, 2017 gibi yakın bir tarihte çıktı ve hala aktif olarak üretilip satılmaktadır. Örneğin, Microsoft’un kendi Surface Studio 2’sinin içinde 7. Nesil Core yongası var ve 3.000 dolardan fazla bir ücretle satılıyor.

Bir Microsoft sözcüsüne listeler hakkında soru sorduk ve kesin bir cevap olarak kabul ettiğimiz şeyi alamadık. Bu arada, Twitter’da Microsoft VP Steve Dispensa  yazdığı  o “Windows 11, yalnızca Yukarıdaki haberi CPU listede desteklenir. Sadece TPM daha gereklilikler 2.0 desteği (ve tüm desteklenen yonga setleri böylece, TPM 2.0 olmalıdır vardır en değil, genel olarak bir engelleme şart).”

Ancak Dispensa , “listelerin zamanla gelişeceğini” de tweetledi . Aksi takdirde, kullanıcıların büyük bir kısmı yeni işletim sistemini çalıştıramayacak.

Yeni Başlat Menüsü 

Yeni Windows Başlat menüsü varsayılan olarak ekranın ortasında görünür, ancak bir ayarı solda görünmesini sağlayacak şekilde değiştirebilirsiniz. Basit, renkli simgelerle değiştirilen canlı fayanslar gitti.  

Microsoft’a göre menü, daha önce hangi cihaz üzerinde çalışıyor olursanız olun, önerilen uygulamaları / belgeleri gösterdiği için size yardımcı olmak için “bulut”u kullanır. Örnek olarak, Windows Kullanıcı Deneyimi Microsoft İş Ortağı Direktörü Carmen Zlateff, telefonunda baktığı bir belgenin bilgisayarındaki Başlat menüsünde nasıl göründüğünü gösterdi.

Windows 11 ayrıca artık ayrı bir pencerede görünen (metin arama çubuğu yok) yeni bir Arama deneyimine sahiptir. Web için Bing aramasını kullanmanın yanı sıra cihazlar ve hizmetler arasında da arama yapması gerekiyor.

Pencere Düzenleri ve Grupları 

Windows 11’de, simge durumuna küçült / büyüt düğmesinin üzerine gelmek, ekran boyutunuza bağlı olarak size farklı yakalama düzenleri seçeneği sunar. Bu nedenle, örneğin, açık üç uygulamanız ve yeterli alanınız varsa, üçü arasında eşit olarak bölme veya birinin ekranın yarısını ve diğer ikisinin de dörtte birini kaplaması seçeneği sunulur. 

Örneğin, gelen bir e-postaya yanıt vererek iş akışınızı kesmeniz gerekiyorsa, görev çubuğundaki bir simgeye tıklayarak yakalanmış düzeninizi geri yükleyebilirsiniz. Bu “snap grupları” için simgeler, uygulama simgelerinin yanında görünecek, böylece tek bir tıklamayla eksiksiz bir düzene kolayca geri dönebilirsiniz.

Yerleştirme ve Çıkarma: Windows 11 Hatırlar 

Harici bir monitöre bağladığınız ve ardından çıkardığınız bir tabletiniz veya dizüstü bilgisayarınız varsa, Windows 11, bağlantınızı kestiğinizde harici monitördeki/monitörlerdeki pencereleri otomatik olarak simge durumuna küçültür ve yeniden bağladığınızda bunları otomatik olarak monitöre geri yükler. . Bu, dizüstü bilgisayarını bir toplantı için konferans odasına götürmek ve bittikten sonra masasına geri dönmek zorunda kalan herkes için büyük bir kazanç. 

Sanal Masaüstleri Artık Özel Duvar Kağıdına İzin Veriyor 

Sanal masaüstü deneyimi iyileştirildi, böylece artık her masaüstü kendi duvar kağıdına ve farklı bir görünüme sahip olabilir. Zlateff, bunun işi evden ve oyun deneyimlerinden ayırmanın iyi bir yolu olduğunu söyledi.

Teams Artık Windows ile Entegre

Teams simgesi görev çubuğunda olacak ve bunu, Android ve iOS aygıtları da dahil olmak üzere herhangi bir aygıtta Teams kullanan herkese arama yapmak için kullanabileceksiniz. Ayrıca görev çubuğundan SMS mesajları gönderip alabileceksiniz.

Haber akışı, tercihlerinize göre istediğiniz akışları getirmeye çalışarak size uyum sağlar. Bazı içerik oluşturuculara ipucu vermenizi sağlayan bir özellik de var.

Windows Widget’ları 

Ekranın sol tarafındaki kayar bir bölme, size “Windows widget’larını” bir dizi haber, hava durumu ve hisse senedi bilgilerini gösterir. Bu, Windows 10’un son sürümlerinde gördüğümüz hava durumu ve haber çubuğunun açık bir evrimidir. 

Yeni Dokunma Deneyimi 

“Tablet moduna” veda edin. 2’si 1 arada bir bilgisayarda tablet moduna geçtiğinizde, simgeler ve daha büyük dokunma hedefleri arasında biraz daha fazla boşluk göreceksiniz, ancak arayüz büyük ölçüde aynı kalacak. Windows Precision dokunmatik yüzeyde kullandığınız aynı hareketleri (örneğin üç parmakla kaydırma) kullanabileceksiniz.

Kalem deneyimi, siz yazarken dokunsal geri bildirime izin verecek şekilde güncellendi. Dokunmatik klavye tamamen yenidir ve aynı zamanda emojileri kullanırken görünümünü ve hissini özelleştirmenize olanak tanır. Sesle yazma da iyileştirildi ve düzenlemenize yardımcı olmak için “bunu sil” gibi sesli komutları alırken otomatik olarak noktalama işaretleri ekler. 

 Oyun için Otomatik HDR 

Monitörünüz HDR’yi destekliyor ancak oyununuz desteklemiyorsa, Windows 11 rengi ve aydınlatmayı dönüştürür. Bir demo sırasında Microsoft’tan Sarah Bond, bu özelliğin Skyrim’i nasıl daha renkli ve gerçekçi hale getirdiğini gösterdi. Bu özellik Xbox’ta ortaya çıktı ve şimdi PC’ye geliyor. 

DirectStorage Yükleme Sürelerine Yardımcı Olur 

Artık Windows’a bağlı bir başka Xbox özelliği olan DirectStorage, oyununuzun çok fazla CPU kaynağı kullanmadan doğrudan NVMe SSD’nizden GPU’nuzun belleğine içerik yüklemesine olanak tanır. Bu, daha hızlı seviye yükleme süreleri ve daha az bekleme süresi anlamına gelir. 

Dahili Xbox Game Pass 

Xbox Game Pass, WIndows 11’de yerleşik olarak gelir, yani bir üyelik satın alırsanız yüzlerce oyuna erişiminiz olur. Daha az donanıma sahip sistemlerde bile oynayabilmeniz için Xbox Bulut Oyun da mevcut olacak. 

Yeni Microsoft Mağaza İlkeleri 

Mağaza, PWA, UWP veya Win32 biçimleri olarak programlama da dahil olmak üzere her türlü uygulamayı destekleyecektir. Kendi ticaret motorunuzu kullanıyorsanız, Microsoft’a herhangi bir gelir payı ödemeniz gerekmeyecektir. Ancak, Microsoft’un motorunu kullanırsanız, normal uygulamalar için 85/15 veya oyunlar için 88/12 payınız olur.  

Windows 11’e Gelen Android Uygulamaları

Android uygulamalarını doğrudan WIndows içinde başlatabilecek ve bunları Amazon’un kendi uygulama mağazası aracılığıyla MIcrosoft mağazasında bulabileceksiniz. Windows, Android uygulamalarının yerel olarak çalışmasına ve tutturabileceğiniz, pin-to-start vb. diğer Windows uygulamaları gibi muamele görmesine izin vermek için bir çalışma zamanı derleyicisi olan Intel’in Bridge Teknolojisini kullanacak. Panay bu özelliği TikTok’u çalıştırarak gösterdi. .

Evet, bu teknoloji hem AMD hem de Intel CPU’larda çalışacak. Intel , “Intel Bridge Teknolojisi, uygulamaların Windows’ta çalıştırılması da dahil olmak üzere, x86 tabanlı cihazlarda yerel olarak çalışmasını sağlayan bir çalışma zamanı son derleyicisidir” diye yazıyor . Daha da önemlisi, daha sonraki bir yayında, Microsoft Geliştirici Platformu Başkanı Kevin Gallo, bu “Linux için Android alt sisteminin” her iki işlemci markasında da çalışacağını doğruladı.

Windows 11 Hazır Bilgisayarlar 

Pazarlama saldırısına hazır olun. Microsoft, “Windows 11 ready” bilgisayarların geleceğini söylüyor. Donanım gereksinimlerinin hemen hemen her yeni bilgisayarın bunları karşılayabileceği kadar düşük olduğu göz önüne alındığında, bu yararlı bilgilerden çok pazarlama taktiği gibi geliyor. 

Acer ve Dell’den, son tekliflerinin tamamının veya büyük çoğunluğunun Windows 11 uyumlu olduğunu söyleyen güncellemeler aldık. PC’nizde 4 GB’den daha az RAM ve 1 GHz altı işlemci varsa, Windows 10’un da muhtemelen sizin için pek iyi çalışmadığını söylemek yeterlidir. Ancak, bu bilgisayarların hepsinin anakartlarında TPM 2.0 modülleri ile gelip gelmediğini bilmiyoruz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu