İşletim SistemleriYazılım

Windows 10X Olmadı.

Windows 10X'in, yılın ilk yarısı Windows 10 özellik yükseltmesinin yerine 2021 baharında piyasaya sürülmesi bekleniyordu. Olmadı.

Yakın tarihli bir rapora göre, Microsoft, Chrome OS benzerlerine modern ve basitleştirilmiş bir rakip olarak hizmet verecek konsept işletim sistemi Windows 10X’i büyük olasılıkla terk edecek.

Brad Sams, geçen hafta Petri.com’da yazdığı bir yazıda “Microsoft bu yıl Windows 10X’i piyasaya sürmeyecek ve bugün bildiğiniz işletim sistemi büyük olasılıkla asla gelmeyecek” dedi. “Şirketin planlarına aşina olan kişilerden” bahseden Sams, daha sonra, “Şirket kaynakları Windows 10’a kaydırdı ve 10X şimdilik arka planda kalıyor” dedi.

Sams’in hesabı büyük bir sürpriz değildi. Daha önce, Windows 10X ile ilgili raporlar, işletim sisteminin 2021 baharında başlayacağını iddia ediyordu; Aslında, ilk çıkışı, genellikle yılın ilk yarısında Windows 10 özellik yükseltmesine ayrılan yeri almaktı. Microsoft, bu yılın başlarında Windows 10 21H1’i her zamanki zaman çizelgesine göre yayınlamayı planladığını duyurduğunda bu durum ters gitti.

Windows 10 21H1’in bu ay müşterilerin bilgisayarlarına ulaşmaya başlaması bekleniyor.

10X’in değişen mesajı

Microsoft’un 2019 Windows 10X duyurusunda, işletim sistemi “çok duruşlu çift ekranlı bilgisayarlarda benzersiz deneyimler sağlamak için tasarlanmış en iyi Windows 10” olarak konumlandırıldı. Sade bir İngilizceyle, bu, 10X’in hem Microsoft hem de ortaklarının – Lenovo, Dell, HP’nin üreteceği iki ekranlı, tablet-dizüstü bilgisayar hibritlerinden oluşan yeni bir donanım kategorisine güç vermesi anlamına geliyordu. Sonra, bir yıl önce, Windows 10X, en azından Microsoft’un kısa açıklamasına göre, Chromebook rakiplerine çok benzeyen tek ekranlı cihazlar için bir işletim sistemine dönüştü. Üç ay önce Windows ve Microsoft’un cihaz grubunun başına geçen Panos Panay, “Şu anda bulundukları yerde müşterilerle buluşmaya odaklanmalıyız,” “Müşterilerimiz bulutun gücünden her zamankinden daha fazla yararlanıyor ve bu ivmeye farklı bir şekilde eğilmek için zamanın doğru olduğuna inanıyoruz.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu