İşletim Sistemleri

Windows 10 Kullanıcıları, 2022’ye Kadar Windows 11 Yükseltmesi Yapamayacak

Windows 10 kullanıcıları, 2022’ye kadar Windows 11 yükseltmesi yapamayacak, çünkü öncelik yeni çıkmış olan ürünlere verilecektir.

Yakın zamanda çıkması beklenen ve Windows 10’un daha gelişmiş modeli olarak hazırlanan, Windows 11 işletim sistemi kullanıcıya tanıtıldı. Özellikler tasarımlar üzerinde büyük değişimler sağlayacak olan bu yeni işletim sistemi sadece tanıtımları ile oldukça ilgi topladı. Tanıtımların yapıldığı etkinliklerde açıklama yapan Microsoft, Windows 10 kullanıcısı olanların ücretsiz bir şekilde Windows 11 kullanımına geçebileceklerini belirtti.

Windows 10 Kullanıcıları, 2022'ye Kadar Windows 11 Yükseltmesi Yapamayacak

Windows Yükseltmesi Ne Zaman Olacak?

Microsoft tarafından yapılan açıklamalara göre Windows 10 kullanılan cihazların Windows 11 kullanmaya başlaması için yükseltme zamanı 2022 yılının ilk yarısı olarak açıklandı. Bunun nedeni olarak ise yeni çıkacak cihazlara öncelik tanınması gerektiği söylendi. Bu Windows 10 kullanıcıları, 2022’ye kadar Windows 11 yükseltmesi yapamayacak bilgisini oluşturdu.

Windows 11 Temel Özellikleri Nasıl Olacaktır?

Windows 10 işletim süresinin sürülmesinden 6 yıl sonra Microsoft, en son sürüm olarak tanımladığı Windows 11 sürümünü tanıtım ekinliği ile tanıttı. Verilen bilgilere göre bu sürümdeki başlıca özellikler şu şekildedir:

  • İşlemci: 64 bit, çift çekirdekli, 1 GHz
  • Ekran: 9 inç, 1366 × 768 piksel
  • RAM: 4 GB
  • Grafik: DirectX 12 uyumlu, WWDM 2.x sürücüleri
  • Depolama: 64 GB
  • Güvenlik: UEFI, Güvenli Önyükleme ve TPM 2.0

Windows 10 ile Windows 11 Arasındaki Farklar Nelerdir?

Yukarıdaki özelliklerin dışında oldukça farklı özelliklerde de geliştirmeler yapılmıştır. Buna göre dark modu özel olarak yeniden düzenlenmiş ve temaları yenilenmiştir. Diğer sürümler arasında en güvenli olan sürümdür. Çoklu pencere kullanımı için daha etkin hale getirilerek etkili kullanım oluşturuldu. Yerleştirme düzeni üzerinde yapılan bu düzenleme çoklu uygulama kullanımı sırasında işlem yaparken kolaylık sağlayacaktır. Edge tarayıcısı üzerinde de önemli geliştirmeler yapılmıştır. Edge üzerinde açılan sekmeleri rahatça görebilmek için yatay sekmeler yerine dikey sekmeler kullanılacaktır. Ayrıca Teams için de yenileştirmeler yapıldı. Widget’ler üzerinde yapılan değişimler tanıtımda bulunan kişilere, eski sürümlerden olan Windows Vista sürümüne benzetildi.

Windows 11, tabletlerde dokunmatik konusunda performans artırıcı özellikler sağlamaktadır. Özel tablet modu gerekmeksizin tabletlerde de masaüstü ile aynı ara yüz ile çalışmaktadır. Bunlar ve benzerleri gibi pek çok özelliği ile dikkatleri toplayan yeni sürüm, resmi hesaplardan yapılan Windows 10 kullanıcıları, 2022’ye kadar Windows 11 yükseltmesi yapamayacak haberi ile bekleyenleri tarafından tepki topladı.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu