Yazılım

VLC 4.0 Özellikleri: VLC’yi Sonsuza Kadar Değiştirecek 7 Büyük Güncelleme

En popüler medya oynatıcı, son yıllardaki en büyük güncellemesini, şu anda geliştirilmekte olan VLC 4.0’ı alacak. En son raporlara göre, yaklaşan VLC 4.0 özellikleri VideoLAN’deki en önemli değişiklikleri gösteriyor.

Öyleyse, daha fazla beklemeden, yeni VLC 4.0 güncellemesinin neler getireceğine ve VLC’nin geleceği ile ilgili diğer bazı şeylere bakalım.VLC 4.0 Özellikleri ve 2021’de İleriye Dönük Değişiklikler

 1. Tamamen Yeniden Tasarlanmış Kullanıcı Arayüzü
  VLC, geliştiricilerinden düzenli güncellemeler alırken, kullanıcı arayüzü son on yılda neredeyse hiç değişmedi.

Şimdi, geliştiriciler VLC’nin Win32 sürümüne büyük bir revizyon yapmaya karar verdiler. Protokol tarafından bildirildiği üzere VideoLAN’ın Başkan Yardımcısı Jean-Baptiste Kempf, “arayüzü biraz daha modern görünecek şekilde değiştirdiklerini” ve önümüzdeki aylarda yenilenmiş bir kullanıcı arayüzü göreceğimizi söyledi.

VLC medya oynatıcı için kullanıcı arayüzü yenilemesi çoktan geldi. Farklı görünümlü bir VLC medya oynatıcıyı en son gördüğümüzde VideoLAN, Windows 10 için medya oynatıcının UWP sürümünü yayınladığında oldu.

VideoLAN, 2019’da geliştirilmekte olan kullanıcı arayüzünün ekran görüntülerini paylaştı. Bunları göz önünde bulundurarak, yeni modern arayüz artık mevcut VLC kurulumunda sol taraftan merkeze hareket eden birincil kontroller ile düzgün ve temiz olacaktır. Bununla birlikte, VLC 4.0 şu anda geliştirme aşamasında olduğu için biraz farklı görünmesini bekliyoruz.

 1. Çevrimiçi Hizmetleri Entegre Etme
  Temel özelliklere ek olarak Kempf, oynatıcıya daha fazla çevrimiçi hizmet entegre etmek için çalıştıklarını da ortaya koydu. VLC, YouTube videolarını herhangi bir güçlük çekmeden yayınlayabilse de, Netflix ve Disney + gibi çevrimiçi akış hizmetlerinin şimdi liderlik yaptığı, sürekli gelişen dijital dünyaya ayak uydurması gerekiyor.
 1. İş için!!
  20 yılı aşkın bir süredir, açık kaynaklı medya oynatıcı kullanıcılar için ücretsiz kalmıştır. Ancak herkesin hayatta kalmak için paraya ihtiyacı var, VideoLAN da öyle. Bu nedenle proje, kullanıcıların ve geliştiricilerin omuzlarına yük yüklemeden ürünlerini desteklemek için biraz nakit para kazanmanın yollarını araştırıyor.

Kempf’e göre, VideoLAN’ın dikkate alabileceği olasılıklardan biri, Plex’in oynatıcısında ücretsiz reklam destekli video akışı sunarak yaptığı şeydir.

 1. VLC web tarayıcınıza geliyor
  Tüm büyük platformlara ek olarak, Windows 10, macOS, Linux, Android, iOS, VideoLAN, oynatıcının tarayıcının içinde çalışacak bir web sürümü üzerinde de çalışıyor.

“Temelde VLC’yi web sayfasının içinde çalıştırırsınız, böylece her tür filmi doğrudan web tarayıcınızın içinde oynatabilirsiniz. Henüz orada değiliz. Ama yaklaşıyor, “dedi.

VLC web oynatıcısının kesin çıkış tarihi henüz açıklanmadı.

 1. VLC’nin güvenliğini artırmak
  Kempf’e göre medya oynatıcılar ve PDF okuyucuları gibi yazılımlar saldırganlar için genellikle yumuşak bir hedeftir, çünkü popüler web tarayıcıları ve ofis uygulamaları, güvenlik kısmında çalışmak için daha fazla el kullanabilen büyük teknoloji adamları tarafından desteklenmektedir.

Bu nedenle, VideoLAN’ın ana hedeflerinden biri, VLC’yi korumaya almak ve saldırganların kötü amaçlı medya dosyalarını kullanarak tüm sistemi tehlikeye atmasını zorlaştırmaktır.

 1. VideoLAN, bir IMDB Alternative üzerinde çalışıyor
  VideoLAN’dan gelen büyük bir gelişme, dahili olarak Moviepedia Project olarak adlandırılan yeni bir film veritabanı platformudur. Kempf, yayına hem bir IMDB rakibi olacağını hem de topluluk düzenlemesi için destek alarak Wikipedia ile benzerlikleri olacağını söyledi.

VLC oynatıcıyla doğrudan ilişkili olmasa da VideoLAN, veritabanını VLC ile entegre ederek kullanıcıların oynatıcıdan ayrılmadan filmlerdeki ayrıntıları bulmasına olanak tanıyabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu