Steam geçtiğimiz günlerde kaç kişinin oyun kumandası kullandığını açıklandı. Açıklanmış olduğumuz verilere baktığımızda 48 milyon kişinin oyun kumandası kullandığı görünüyor. Bazı oyuncular, oynadığı için klavye & fare tercih edilirken bazıları oyun kumandası tercih ediyor. Açıklanmış olan bu verileri daha detaylı incelediğimizde ise karşımıza aşağıdaki veriler çıkıyor. 

48 milyon oyuncunun oyun kumandası kullandığı belli oldu:

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi tam 48 milyon adet oyuncu oyunlarını oyun kumandası üzerinden oynuyor. Günlük oyun oynayan kullanıcıların ise %10’luk bölümü oyunlarını oyun kumandası üzerinden oynuyor. RTS oyunların oyun kumandası ile oynanma yüzdesi, %1 iken spor ve dövüş oyunlarında oyun kumandası ile oynanma yüzdesi %70’lere kadar ulaşıyor. Özellikle klavye & fare tercih edilen FPS oyunlarında ise oyun kumandası ile oynanma yüzdesi, %7 ile %8 arasında değişiklik gösteriyor. En çok oyun kumandası ile oynanan oyun türünün %90’lık bir kısımla kış sporları, kaykay ve yarış oyunları oluyor. Oyuncuların en çok tercih ettiği kumanda %68’lk kısımla Xbox kumandası oluyor. PlayStation kumandasını tercih edenlerin yüzdesine baktığımızda rakamın %21’e düştüğünü görmekteyiz. 

Bunun gibi haberleri sayfamızdan okumaya devam edebilir, yorumlar kısmından görüşlerinizi belirterek bizleri mutlu edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz