Oyun Konsolları

Sony, PlayStation 3 Mağazasını Kapatıyor

Konuyla ilgili raporların ortaya çıkmasından yaklaşık bir hafta sonra Sony, bu yaz PlayStation 3, PlayStation Portable ve PlayStation Vita Mağazalarını tamamen kapatacağını duyurdu. Bu kapanışlar bir dönemin sonunu işaret ediyor ve oyunun tamamen dijital geleceğiyle ilgili bazı rahatsız edici gerçekleri vurguluyor. 

Bu mağazalarda yer alan oyunların çoğu hiçbir zaman fiziksel sürümler olmadı. Bu da onları satan dijital pazarlar ortadan kalktığında erişmenin (imkansız değilse de) zor olacağı anlamına geliyor. Sony bu oyunları korumak için önlemler almazsa, daha fazla dijital mağaza sanal kapılarını kapattıkça birçok fantastik oyun kaybolacak.

Bir devrin daha sonuna gelindi

Oyun tamamen dijital çağa girdikçe, video oyunlarının korunması daha da önemli hale geliyor. Daha küçük geliştiricilere ait, yalnızca ilkel dijital mağazalarda bulunan sayısız gizli mücevher bulunuyor. Ne yazık ki Sony, bu cevherleri korumak için gerekli adımları atmadı. Bu da yeni konsol nesline geçerken daha fazla belirsizliğe sürüklenmesine neden oldu.

Büyük oyun koruma sorununun ötesinde, dijital mağaza kapanışlarının küçük geliştiriciler üzerinde de zararlı etkileri vardır. Bazı bağımsız stüdyolar, oyuncular geri döndükçe ve başlangıçta radarın altında uçan daha az bilinen oyunlar buldukça eski dijital oyunlarından gelir elde etmeye devam ediyor. 

İnsanlar bu oyunları PS3 veya PlayStation Vita’larında satın aldıklarında, geliştiricilere satın alma için yine de ödeme yapılır. Bu dijital mağazaları ortadan kaldırmak, bağımsız yaratıcıları potansiyel kârlardan arındırıyor; bu , bağımsız geliştiricilerin Twitter’da tartıştığı bir şey. Video oyunu inovasyonunda önemli bir rol oynayan bağımsız stüdyolarla, sektörü büyütmeye devam etmek için kar elde etmeleri hayati önem taşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu