Rockstar Games GTA 3 ve GTA Vice City projelerini kaldırttı

Küçük çaplı bir ekip ile tersine mühendislik uygulanalar geliştirilmiş olan GTA: Vice City ve GTA 3 projesi oyun severlere bu oyunları bilgisayar üzerinden oynama imkânı sağlayacaktı. Sadece bilgisayar üzerinden oynama imkânı ile sınırlı olmayan bu projeler aynı zamanda GitHub üzerinde de yer alacaktı. GitHub çoğunlukla açık kaynak kodlarının bulunduğu dijital paylaşım ortamıdır. Anlaşılacağı üzere bu projeler açık kaynaklı olacaktı. Oyunların açık kaynaklı olmasının avantajı ise oyun içerisinde çeşitli eklentiler eklenmesi ve diğer kullanıcılar tarafından geliştirilmeye açık olmasıydı. Ancak planlar istendiği gibi gitmedi. Rockstar Games telif hakkı nedeniyle DMCA’e baş vuru yapınca adı geçen bu açık kaynaklı oyunlar GitHub üzerinden kaldırıldı. 

Alınmış olan bu karar birçok oyun sever tarafından hiç sevilmedi. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi oyunların açık kaynaklı olması geliştirilmeye oldukça açık olmasını sağlıyordu. İlerleyen günlerde bu kararın değişip, değişmeyeceğini hep beraber göreceğiz. 

Bunun gibi haberleri sayfamız üzerinden okumaya devam edebilirsiniz. Aşağıda bulunan yorum bölümünden alınmış olan bu karar hakkındaki tepkilerinizi paylaşabilirsiniz.

Yorumlar
  1. Mert

    Gta vice city oynadığım yıllara dönmek istiyorum 🙂 counter strike dan sonra yüklediğim ikinci oyundu çok da güzeldi

Ayrılmak bir yorum

Giriş Yap
Yükleniyor...
Kayıt Ol
Yükleniyor...