HaberlerKonsol Oyunları

PlayStation PS3, PSP ve Vita Mağazalarını Kapatıyor

Yeni bir rapor, Sony’nin PlayStation 3, PlayStation Portable ve PlayStation Vita mağazalarını önümüzdeki aylarda kapatacağını öne sürüyor.

TheGamer’a göre kaynaklar, PS3 ve PSP mağazalarının 2 Temmuz’da kapanacağını ve PS Vita mağazasının 27 Ağustos’ta kapanacağını belirtiyor. Mart ayı sonunda resmi bir duyuru bekleniyor.

Satın alınmış oyunlara ne olacak?

Önceden satın alınan oyunlar oynanmaya devam edecek olsa da, bu kapanışlar oyuncuların yeni dijital oyun satın alamayacağı anlamına geliyor. PSP, 2005 yılında (2004 Japonya’da) Sony’nin ilk el konsolu ve Nintendo DS’nin doğrudan rakibi olarak piyasaya çıktı. Konsol, PS Vita’nın piyasaya sürülmesinden üç yıl sonra, 2014 yılında gelişimi durduruldu.

PS3, 2006 yılında piyasaya sürüldü. Blu-ray diskleri oynatan ve PlayStation Network’ü kullanan ilk konsol olmasıyla dikkat çekiyordu. Bununla birlikte, yüksek fiyat etiketi (499-599 USD) ve sınırlı lansman başlıkları nedeniyle, piyasaya sürülmesiyle büyük ölçüde olumsuz eleştirilerle karşılandı.

PS Vita, 2011’de PSP’nin doğrudan alt kutusu olarak geldi. PSP’nin aksine, PS Vita, üçüncü taraf desteği ve hatta Sony’nin desteğinin olmaması nedeniyle bir başarısızlık olarak kabul edildi. Aynı zamanda Nintendo 3DS tarafından büyük ölçüde gölgede bırakıldı.

Tüm bu gelişmelerden sonra üç ayrı konsolu bulunan PS markası, artık desteğin verilmeyeceğini duyurdu. Böylece yakın zamanda konsolların gelişimi tamamen durdurulacak. Dolayısıyla kendileri tarihin tozlu sayfalarında yerini alacak. Bir devir daha kapanıyor diyebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu