Oyun konsollarını ve teknolojik aletleri inceleyen ve onlar hakkında raporlar paylaşan bir analistin paylaşımına göre PlayStation 5 satışının ilk çeyreğinde tam 4,5 milyon adet satış yaptı. Yine aynı zamanda ilk çeyrekte playstation oyunları ise tam 18 milyon adet satıldı. Bunlar akla hayale gelmeyen çok ciddi sayılardır. Oyun sektörü hakkında finansal bilgiler paylaşan analizciye göre bu gidişle PlayStation 4`ü geçip tarihinde en çok satan birinci oyun konsolu olabilir. İlk çeyrek performansına baktığımızda Playstation 4`ün ilk çeyrek performansının daha üstünde bir başarı elde etmiş. Eğer bu başarı devam ederse beklenen hedef gerçekleşir.

Oyun sektörünün bu şekilde büyümesi ve gelişmesi yeni neslin artması da bu satış rekoruna sebep olmuştur. Yeni nesiller telefon, bilgisayar içerisinde doğduğundan teknolojiye daha çok adapte oluyorlar ve ebeveynlerinde bisiklet istemek yerine oyun konsolu istiyorlar. Bu durumda oyun konsolu üreticilerini ve aynı zamanda oyun bilgisayarı üreticilerinin yüzünü güldürüyor. Sony`nin bu başarısına gelirsek oyun bölümündeki gelirlerini 2020`nin son çeyreğine göre tam yüzde kırk arttırdı. Toplamda fiyat olarak verirsek 8,43 milyar dolar, TL ile 60 milyar dolar yapmaktadır. Bu rakamla sadece ilk çeyrekteki artıştan bahsediyoruz.

Yeni Serisi Çıkmasına Rağmen Playstation 4 Satmaya Devam Etti!

Oyun konsolu satışının analizinde en çok dikkat çekenlerden birisi de efsane konsol PlayStation 4`ün hala satmasıdır. PS 5 çıkmasına rağmen tam bir buçuk milyon kişi PS5 yerine PS4 almayı tercih etti. 2020`nin tamamında altı milyon PS5 çıktıktan sonra ise yani son çeyrekte 1,5 milyon kadar satmıştır. Tabi bunun keyif için olmadığını düşünüyoruz bizim yaşadığımız yerde ve bizim gibi başka yerlerde fiyat asgari ücretin çok daha üstünde olduğundan alımı zor bundan dolayı bir alt konsol tercih edilmektedir.

Bu şu bilgiden de bahsetmeden geçmeyelim Sony`nin açıkladığına göre 115 milyon kadar PSN abonesi var ve bu abonelerin artık PS4`ten PS5`e geçirileceğini açıkladı. Gelelim oyun satışlarına, Sony geçtiğimiz yılın sonra çeyreğinde tam 18 milyon oyun satışı gerçekleştirdi. Bunlar arasında en çok satılan PS5 boyunu ise: Marvel’s Spider-Man: Miles Morales. Bu oyunun gamelogy.net için özel incelemesini yapmayı planlıyoruz. Bizi takipte kalın, görüşürüz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz