PlayStation 5 için Kulaklık Nasıl Kurulur

Bu kılavuzda, PlayStation 5'inize bir Kulaklık bağlayabileceğiniz tüm yollar ve bazı yaygın bağlantı sorunlarının çözümleri ele alacağız.

Etrafta toz toplayan kulaklıklarınız varsa ve bunları iyi bir şekilde kullanmak istiyorsanız, bunları bir PlayStation 5’e bağlamak bir başlangıç olacaktır. Ancak, nasıl olduğunu bilmiyorsanız, sahip olduğunuz kulaklığın türüne bağlı olarak PS5’e bağlamak oldukça zor olabilir.

Bağlantıyı kurduktan sonra bile, potansiyel olarak kendi başınıza çözmesi çok daha zor olan birkaç sorunla karşılaşabilirsiniz. Bu kılavuzda, bir kulaklığın PS5’e bağlanabileceği tüm yollar listelenecek ve sık karşılaşılan sorunlar ele alınacaktır.

USB-A Bağlantı Noktası Üzerinden Nasıl Bağlanılır

USB A Baglanti Noktasi Uzerinden Nasil Baglanilir

Kulaklığınızda USB-A bağlantı noktası varsa konsola takın ve ses artık kulaklığınızda çalınacaktır.

Optik – USB-A Dönüştürücü Kullanarak Nasıl Bağlanır

Optik USB A Donusturucu Kullanarak Nasil Baglanir

Ne yazık ki, PS5 optik kulaklıklardan girişi desteklemiyor. Optik dönüştürücünün devreye girdiği yer burasıdır. USB-A ucunu konsola ve daha sonra optik girişli kulaklığınıza takmanız yeterlidir. Bingo, çalışmasını sağladınız ve sesi kulaklıklarınızdan dinleyebilirsiniz.

- Reklam -

3,5 mm’lik Bir Jack ile Nasıl Bağlanılır

35 mmlik Bir Jack ile Nasil Baglanilir

Birçok kulaklık, USB-A yerine 3,5 mm’lik bir jakla donatılmıştır. USB muadilinin faydaları göz önüne alındığında, mantıklı duruyor. 3,5 mm jakı doğrudan kontrol cihazının arkasına bağlayabilirsiniz ve bom, sesler şimdi kulaklıklardan çalacaktır.

Bluetooth Kulaklığa Nasıl Bağlanılır

Bluetooth Kulakliga Nasil Baglanilir

PS5’in, en son teknoloji olduğunu iddia etmesine rağmen, 5 GHz Bluetooth bağlantısını veya Bluetooth bağlantısını hiç desteklememesi oldukça ironiktir. Hatalarını düzeltmek için ayrı bir Bluetooth adaptörü satın almanız ve kablosuz kulaklığınızı PlayStation’a bağlamanız gerekir. Bağdaştırıcıyı konsoldaki bir USB bağlantı noktasına takın ve ardından kablosuz kulaklığınızı açın. PlayStation’a bağlı Bluetooth adaptörüne otomatik olarak bağlanacaktır.

Dongle ile Nasıl Bağlanılır

Dongle ile Nasil Baglanilir

Kulaklığınız bir USB alıcısı ile birlikte geliyorsa ve kablolu bağlantısı yoksa PS5’e bağlanmak zor gibi görünebilir. Ancak bundan bağımsız olarak, bundan daha kolay olamaz. Alıcınızı, PS5’in herhangi bir USB-A bağlantı noktasına takmanız yeterlidir. Kulaklığı açın ve kulaklıklarınızı bağlamak için mavi ışığın yanıp sönmesinin durmasını bekleyin ve kulaklığınızdan sesin keyfini çıkarın.

Sık Karşılaşılan Sorunlar ve Nasıl Çözüleceği

ps5 headset common issues

Kulaklığınızı bağlarken, özellikle kablosuz olanlarla ilgili çeşitli sorunlarla karşılaşabilirsiniz. En yaygın olanları ve çözümleri, PS5’inize bir kulaklık bağlama arayışınızda size yardımcı olmak için aşağıda listelenecektir.

Yanlış Çıkış Aygıtı Seçildi

Kullanıcıların yeni kulaklıklarını PlayStation konsoluna bağladıklarında karşılaştıkları ana sorunlardan biri, başarılı bir şekilde bağlandıklarında bile kulaklıktan herhangi bir ses duyamamalarıdır. Bunun nedeni, konsola ilk kez bir kulaklık bağladığınızda, ses için doğru çıkış cihazının seçilip seçilmediğini kontrol etmeniz gerekmesidir. Bunu yapmak için PlayStation Ayarları’na gidin ve Ses ayarları menüsünü açın. Buradan, Ses Çıkışı menüsünü açın ve çıkış cihazının USB Kulaklık olarak ayarlandığından emin olun.

Sinyal Parazitleri

Kablosuz kulaklıkları Bluetooth veya dongle üzerinden bağlamada sorun yaşıyorsanız, bunun bir nedeni Wi-Fi yönlendirici gibi sinyal yayan diğer elektronik cihazlardan kaynaklanan parazit olabilir. Bir yönlendiriciyi kapattıktan sonra bağlanmayı deneyin. Çalışmazsa, seçeneği varsa kulaklığınızı sıfırlayın.

Kulaklığınızdan Kendi Sesinizi Duymak

Kulaklığınızda kendinizden bir yankı duyuyorsanız, ayarlar menüsündeki mikrofon düzeyini soldaki ÜÇ veya daha fazla çentik olarak ayarlamayı deneyin.

Oyun veya sohbet sesi yok

PS5, uyumlu kulaklığı aracılığıyla hem oyun sesini hem de sohbet sesini duymanızı sağlar. İkisini de aynı anda duymuyorsanız, ses düzeyi ayarlarını her ikisi arasındaki dengenin eşitlendiği noktaya sıfırlamayı deneyin.

Kulaklık Yanıp Sönen Kırmızı

Oynarken kablosuz kulaklığınızın kırmızı renkte yanıp söndüğünü görmek, pilinin azaldığını gösterebilir. Yeni kulaklık satın aldığınızda aldığınız USB kablosuyla kulaklıkları şarj etmeniz yeterlidir. Kulaklıklar tamamen şarj olduğunda, sesi duymaya devam etmek için kulaklıkları tekrar konsola bağlayın.

Sürekli Bağlantı Kesilmesi

Kulaklık bağlantısının kesilmesi ve ses atlama PS5’te de oldukça yaygındır. Bunun nedeni, bağlantıyı engelleyen USB 3.0 aygıtları olabilir. Paraziti azaltmak amacıyla bu cihazlar arasına mesafe koymak için bir USB uzantısı kullanın.

- Reklam -

Umarız bu, PS5’inizde oynarken karşılaştığınız kulaklık bağlantı sorunlarını çözer.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

En Çok Okunanlar