Donanım

NVIDIA, GeForce RTX 3080 Ti’ı İşaret Eden Bir Görüntü Paylaştı

NVIDIA, gözleri bir anda üzerine toplayan ve çokça merak uyandıran bir paylaşım yaptı. Resmi Twitter hesabında yapılan paylaşım, gizemli bir görüntüden ibaret ve görüntüde yer alan tek bilgi bir tarih; 31 Mayıs. Bu tarihte heyecan verici bir gelişme olacağını anlamak güç değil ve elimizde kıymetli bir seçenek var.
Bu değerli seçenek, uzun vakittir merakla beklenen ve aslında geçtiğimiz ay tanıtılacağı düşünülen yeni ekran kartı GeForce RTX 3080 Ti’ın tanıtımı. Geçtiğimiz aylarda tanıtılan ekran kartı ailesi GeForce RTX 3000’in en yeni üyesi olacak olan GeForce RTX 3080 Ti’ın özelliklerine dair ise şimdi çok net bilgiler mevcut değil.
Ekran kartı krizinin ortasında hoş bir haber:
Duyuru vidosunun yer aldığı tweet’i görüntüleyemiyorsanız buraya tıklayın.
Malumunuz ekran kartı piyasası son periyotta sıkıntı günler geçiriyor. NVIDIA da bu sorunu çözmek ve ekran kartlarını kripto madencilerin baskısından kurtarmak için tahlil üretmeye çalışan üreticilerin başında geliyor. Hatta şirket geçtiğimiz günlerde bu mevzuda bir açıklama yapmış ve ekran kartlarındaki hash rate oranlarını azaltarak ekran kartlarının kripto madencileri için daha az ilgi cazibeli hale getireceğini söz etmişti.
31 Mayıs’ta tanıtılması beklenen yeni ekran kartının da bu özellik ile geleceği ve direkt oyuncuların beğenisine sunulacağı düşünülüyor. Lakin natürel ki yaşanan büyük arz/talep dengesizliğini düşünürsek, RTX 3080 Ti’nin tek başına bu krizi çözmesini beklemek biraz mantık dışı olacaktır lakin NVIDIA’nın bu bahiste büyük bir adım atmış olması da hayli kıymetli.
Sızan kimi bilgiler, RTX 3080 Ti’nin RTX 3080 ve RTX 3090 ortasında yer alacağını ve ikisi ortasında bir yerde performans sunacağını gösteriyor. Bu da ekran kartının fiyatının 1000 dolar düzeyinde olabileceğine işaret ediyor fakat bu hususta net bir bilgi vermek mümkün değil.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu