Rehber

Minecraft FPS drop sorunu ve çözümü

Minecraft FPS drop sorunu ve bu sorunun çözümü hakkında siz değerli Minecraft oyuncularına detaylı bilgiler vermek istiyoruz.

Minecraft, günümüzün en büyük ve en çok satın alınan oyunlarından birisi olmakta. Pek çok oyuncu Minecraft oyununu oynarken hayatta kalma, mimari çalışmalar yapma, mini oyun oynama veya bu gibi çeşitli amaçlarla oynayabiliyor. Minecraft oynarken çeşitli sorunlar ile de karşılaşılabilir. Bu sorunlardan birisi de FPS drop sorunu olmakta.

Minecraft FPS drop sorunu ve sorunun çözümü

FPS drop, o anda anlık olarak meydana gelen bir sorundan veya büyük bir işlemden dolayı kaynaklanır. FPS değeri ne kadar yüksek olursa olsun yaşanan FPS drop, anlık olarak donmaya sebep olan bir şey. Oyun sırasında eğer FPS drop oluyor ise ya çok büyük bir işlem yapıldı ya da yazılım kısa süreliğine durakladı. Duraklamasının sebebi yazılımın çalıştırdığı bir işlem olabilir.

Minecraft FPS drop sorunu

Minecraft oyununda FPS drop yapan durumlardan birisi kafalar olmakta. Özellikle eski veya dokusu olmayan kafalar bir bölgeye konulduğunda o chunkın bulunduğu alana yaklaşılırsa anlık FPS düşmesi yaşanır. Eğer haritada kafalar bulunuyor ise dokusu bulunmayan kafaların kaldırılması gerekiyor. Kafaların böyle bir soruna neden olmasının sebebi kafanın sunucu veritabanında bulunmamasından kaynaklı olabilir.

Minecraft FPS drop sorunu yalnızca kafalardan kaynaklı bir problem değil, bunun yanı sıra farklı sebeplerden ötürü de gerçekleşebilir. Kafaların dışında çeşitli nesnelerin de buna yol açacağından dolayı çevredeki nesnelerin incelenmesi ve hangi nesnenin buna yol açtığının bilinmesi gerekiyor. Bu sorunun bloklardan kaynaklanmadığı, daha çok farklı nesnelerden dolayı olabileceğini belirtelim.

Minecraft FPS drop sorununun yaşanmasının bir diğer nedeni 1.13 sunucusu olmakta. 1.13 sürümünde böyle bir şey oluyor mu deneyimlemedik fakat 1.13 sunucusunda özellikle 1.13 öncesi haritalarda sık sık FPS drop ile karşılaşmak mümkün olmakta. 1.13’te yeni bir harita sistemine geçildiği için 1.13 öncesi haritalarda kalan bazı nesneler FPS drop yapabiliyor. Bundan ötürü 1.13 dışında bir sürüm kullanmak sorunu bir nebze çözse de yine de haritayı incelemek gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu