Microsoft, 1 Ağustos’tan itibaren Microsoft Store üzerinden PC oyun satışlarından aldığı paranın yarısını azaltacak. Azaltma yüzde 30’dan 12’ye geliştiricinin cebinde daha fazla para ve Microsoft’un cebinde daha az para anlamına geliyor.

Bu 12/88 gelir paylaşımı, Microsoft Store’u Epic Games Store ile uyumlu hale getiriyor. PC oyun pazarının lideri Steam hala yüzde 30 alıyor (bu, daha karlı oyunlar için yüzde 25’e ve ardından yüzde 20’ye düşüyor).

Microsoft’un Xbox konsollarındaki oyun satışlarından aldığı para miktarını değiştireceğine dair herhangi bir bilgi yok. Ancak bu durum şaşırtıcı değil. Çünkü konsol donanımı genellikle kâr elde etmek için kullanılan oyun, eklenti ve abonelik satışlarıyla bir kayıp lideri olarak satılır. Ek olarak, konsol alanında tüm büyük platform sahipleri tarafından alınan yüzde 30’luk kesintiyi değiştirmek için bir baskı yoktur.

Xbox oyun stüdyoları patronu Matt Booty bugün bir blog gönderisinde , “Oyun geliştiricileri, oyuncularımıza harika oyunlar getirmenin merkezinde yer alıyor ve onların platformlarımızda başarıya ulaşmalarını istiyoruz” dedi.

“Net, koşulsuz bir gelir paylaşımı, geliştiricilerin daha fazla oyuncuya daha fazla oyun getirebileceği ve bunu yaparak daha fazla ticari başarı elde edebileceği anlamına geliyor.” Booty, önümüzdeki birkaç ay içinde kullanıma sunulmak üzere “gelişmiş yükleme güvenilirliği ve daha hızlı indirme hızları” na odaklanılarak Microsoft Mağazası’nın yeniden yapılandırılmakta olduğunu da sözlerine ekledi.

Microsoft, Xbox Game Pass’i daha fazla cihaza genişletmek isterken, bugünün haberleri bilgisayardaki hizmeti iyileştirmek için bir itici güç gibi görünüyor. Daha cazip bir gelir paylaşımı, muhtemelen daha fazla PC geliştiricisini Microsoft Store’a teşvik edecek ve bu da Xbox Game Pass’in PC sürümünde daha fazla oyun ve daha fazla ekstra içerik satışı anlamına gelecektir.

Microsoft bugün başka bir platformda, bu yılın sonlarında PC ve Xbox konsolları için piyasaya sürülecek olan Halo Infinite’in çapraz oyunu ve çapraz ilerlemeyi destekleyeceğini duyurdu. Bu arada, Halo: The Master Chief Collection, PC için Xbox Game Pass’te PC lansmanından bu yana 10 milyondan fazla oyuncu gördü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz