League Of Legends Efsanesi

League of legends günümüz dünyasının en önde gelen hatta en çok tercih edilen ve turnuvaları düzenlenmekte olan oyunudur. Dünya üzerinde 100 milyondan fazla kullanıcıya sahip ve de RIOT GAMES tarafından geliştirilen bu oyun dünya çapında büyük bir ses getirmiştir.

League of Legends tarihi

League of Legends tarihi
League of Legends tarihi

Temeli 2006 yılına kadar uzanan League of Legends oyunu aslında Dota isimli Warcraft III oyun moduna dayanmaktadır. Beş kişilik oyuncudan ortaya çıkan Dota’da her kişi apayrı bir oyun karakterine sahiptir. Dota’nın başarısındaki en büyük sebeplerden biri de kendisi kadar topluluk tarafından geliştirilmiş özel harita ve modlarına bağlıdır. Dota yakaladığı büyük başarı neticesinde birçok oyun geliştirici bundan ilham alarak kendi oyunlarınıda buna benzer şekilde hazırlamaya başladı.

2006 yılında Marc Merril ve Brandon Beck tarafından kurulan Riot Games;Beck ve Merril bir MOBA oyun yapmak istediklerinde ilk başta  Dota’yı oynadılar. Fakat, Warcraft III’ün bir oyun modu olan Dota adı üstünde bir oyun modu olduğundan dolayı geliştirilmesi imkansıza yakındı. Bunun üzerine, yeni bir MOBA oyunu yapmaya karar verdiler.

2007 senesine  geldiğimizde ise League of Legends’in ilk örneği olan “Demacia”yı ortaya koydu. Demacia, bir MOBA oyunu olmasına karşın Dota’dan farklıydı. Öncelikli  olarak, oyunda yalnızca tek harita vardı lakin oyuncuların kullanabileceği sadece birkaç tane karakter vardı. Diğer olarak da Dota’da yararlanılan kaynak sistemini andıran bir yapı yerine, League of Legends’da oyuncuların tecrübe ve altın kazanması gerekiyordu.

League of Legends ve e-Spor

riot league of legendsin e spor butcesini kismayi planliyor 1
League of Legends ve e-Spor
- Reklam -

Oyunun popüler olması sebebiyle, League of Legends e-sporunun başta gelen aktivitelerinden biri oldu. Dünya üzerinde binlerce profesyonel oyuncusu bulunan League of Legends’in her sene büyük çapta e-spor turnuvaları hazırlanır.

Kuzey Amerika ve Asya’da çok popüler olan League of Legends’in bu bölgelerde pek çok profesyonel takım ve oyuncu vardır. League of Legends e-sporu, Youtube Ve Twitch benzeri uygulamalarda canlı yayınlanır ve oyunda profesyonel olan oyuncuları izleyebilir, maçları takip edebilir ve kendi kabiliyetlerini geliştirebilirler. İlaveten League of Legends e-sporu, popüler bir meslek haline geldiği için birçok gence kariyer fırsatı ve iş kapısı olabilmektedir.

League of Legends’da  binlerce profesyonel oyuncusu vardır, fakat dünya çapında en büyük lig ve turnuvalarla mücadele edenlerin sayısı oldukça sınırlıdır. Profesyonel oyuncular özellikle Kuzey Amerika ve Asya’da takım esaslı oyunları kıyasıya bir şekilde oynamanın çokça ödüller kazanmanın bölgelerde popüler olduğu bölgelerde en yaygın olarak bulunur. Dünya Şampiyonası’na girmeye hak kazanmak için her sene 16 takım kıyasıya rekabet eder. Takımların her biri, beş profesyonel oyuncudan oluşur. Bu da demek oluyor ki her yıl dünya şampiyonasına katılan 80’den fazla profesyonel oyuncu vardır.

League of Legends Oyun Mekaniği

663adf91 leagueoflegends1
League of Legends Oyun Mekaniği

League of Legends takım üzerine kurulmuş bir oyundur. Karşı rakibin takım üssünü yok etmeye çalışırlar. Bunun içinde değişik stratejiler sergilerler.5’e 5 veya 3’e3 gibi farklı takım sayılarında çarpışırlar.

League Of Legends iki takımın birbirlerine karşı kıyasıya rekabet ettikleri MOBA oyunudur. Karşı rakib üssünü yok etmek için stratejiler sunduğu 3 değişik harita ve oyun modu sergiler. Oyuncular oyun başladığı zaman bir tane şampiyon seçip öyle oyuna başlarlar. Şampiyonun kendine has gücü yeteneği ve zayıflıkları bulunur. Oyuncular birbirleriyle rekabet ettikçe deneyim kazanır ve seviye yükselir. Seviye yükseldikçe, şampiyonun yeteneği ve gücüde artar.

Karşı rakibi yok etmek için düşman şampiyonunu öldürürler. Orman ve koridorları kontrol ederek, altın toplanır birde eşya satın alınarak  şampiyon daha kuvvetli hale gelir. Oyunun asıl amacı karşı takımın üssünü yok edip zafere ulaşmaktır. Bir el yaklaşık 35-40 dk sürer. Bu süre takımın nasıl oynadığına göre değişebilir.

Dünya genelinde milyonlarca oyuncuların zevkle kıyasıya bir mücadele ile oynanan bu oyun insanların ilgisini çekerek e-spor turnuvalarında da büyük yankı uyandırmıştır. Bu oyun takım çalışması ve rekabeti üst düzeydedir. Her oyuncunun kendine has oynama biçimi vardır. İyi oynama hedefi arzulayan bir yolculuk sunar. League of Legends’in Dünya Şampiyonası turnuvaları düzenlendiği zaman genel olarak milyonlarca izleyici takip eder.

Neticede League of Legends, aksiyonu ve stratejiyi, takım çalışmasını bir araya getiren heyecan verici bir oyun serüveni sunar. E-sporun gelişiminde büyük katkısı dokunmuş olan League of Legends dünya üzerinde birçok oyuncunun sevgisini kazanmayı başarmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

En Çok Okunanlar