UncategorizedMobil Teknoloji

HarmonyOS Nedir?

HarmonyOS nedir? diye soracak olursak yeni nesil bir işletim sistemidir. ABD’nin Çin’e karşı ortaya çıkardığı ambargo sonrasında Android kullanıcıları oldukça mağdur olmuştur. Huawei kullanıcıları işletim sistemi konusunda mağduriyet yaşamışlardı. Ancak Huawei bir süre sonra kendi işletim sistemini çıkarmaya karar verdi. Bu isimle adıyla çıkarılan işletim sistemi, Huawei’nin EMUI sistemine benzemektedir. HarmonyOS’un çıkmasıyla işletim sistemine birçok yenilik gelmiştir. Özellikle bu işletim sistemi akıllı cihazlara odaklı bir işletim sistemidir. Telefon üzerinden diğer birden fazla cihazı kontrol edebilmektedir. Ara yüzü oldukça basit ve anlaşılırdır. Uzun pil ömrü ile de dikkat çekmektedir.

Elektronik Cihazlarda Kullanımı

Teknolojinin zirve yaptığı zamanlarda yaşamaktayız ve artık her cihaz elektronik hale gelmeye başladı. Akıllı televizyonlar, telefonlar, ampüller, fırınlar kullanılmaya başlandı. Bütün bu elektronik eşyalar için bir tıkla telefondan kontrol edilebilme özelliği geldi. İnternet aracılığıyla olan bu kontrol özelliği hayatı kolaylaştırmaya başladı. Her cihazı kendi uygulamasıyla telefona bağlamak artık oldukça kolaylaştı. Ancak HarmonyOS nedir? Sorusunun en önemli cevabı bu şekilde verilebilir. Bütün elektronik cihazları yönetmek. Bu telefon ile bütün elektronik cihazlar tek yerden yönetilebilecek. Yani ev aletlerinde bu telefon desteğiyle kullanılacak. Örnek vermek gerekirse televizyonu açmak için veya fırını çalıştırmak için telefonu yaklaştırıp bağlamak yeterlidir. Bütün elektronik cihazların arasında da iletişim kurmaya yarayan bu cihaz herhangi bir cihaz ile diğer cihaz arasında iletişim kurdurabilmektedir.

İşletim Sistem Özellikleri

HarmonyOS nedir? diye sorduğumuzda vereceğimiz diğer cevaplardan bir tanesi de sistemin performansı. İşletim sisteminin önemli gördüğü bir diğer konu ise bilgisayarın performans konusudur. İşletim sistemi, hızı ve performans yoğunluğu sayesinde uygulamada donmaların azalmasını sağlamaktadır. Bu sayede kullanıcılar, daha yüksek performanslı daha hızlı ve daha kararlı bir işletim sistemine sahip oluyor.

Performans Hızı

HarmonyOS işletim sistemi, performansın yanı sıra batarya konusunda da oldukça duyarlı. Bu işletim sisteminde sistem çalıştıkça batarya ömrü uzuyor. Huawei’nin söylediği bilgilere göre HarmonyOS ile çalışan Mate 40 Pro’da oynanan oyunlar ile 90 FPS’de oynanmış olan bir oyunda Android sistemli EMUI altyapısı olan Mate 40 Pro’ya nazaran daha uzun batarya ömrüne sahiptir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu