Bilim Haberleri

Google, Beyin İrtibatı Haritasını Ortaya Çıkardı

İnsan beyni, elbet yeryüzündeki en karmaşık yapılardan birine sahip. Beyinde son derece ağır bir halde bulunan nöronların, sinapsların ve başka hücrelerin yol haritasını çıkarmak neredeyse imkansızken Google, tüm bunları birleştirerek bilim için büyük fakat beyin için son derece küçük imgeler elde etmeyi başardı.
Harvard Üniversitesi ile bir araştırma başlatan Google, bir epilepsi hastasının bağışladığı örnek dokuları kullanarak toplamda 225 milyon imaj, 1,5 petabaytlık data elde etti. Tüm bulguların üç boyutlu hale getirildiği bu projenin sonunda serebral korteksin yalnızca milyonda birlik kısmının imajları ortaya çıktı.
Manzaralar, insan beyninin yalnızca milyonda birini yansıtıyor
Araştırma kapsamında birinci evvel bir epilepsi hastasının bağışlamış olduğu örnek doku kullanılmaya başlandı. Görsel netliğin oluşturulması için öncelikle boyanan ve ardındna reçine ile kaplanan bu doku, daha sonra her biri 30 nanometre kalınlığında olacak biçimde 5 bin 300 adet dilim haline getirildi. Tüm bu dilimler, teker teker 4 nanometre çözünürlüğe sahip elektron mikroskobundan taranarak toplamda 250 milyon farklı imaj elde edildi. Son olarak bu iki boyutlu imgeler, araştırmacılar tarafından 3 boyutlu hale gelecek biçimde birleştirildi.
3 boyutlu manzaralarda yer alan farklı hücre ve yapıların tespit edilmesi için makine tahsili algoritmasından faydalanan araştırmacılar, manzaraları insan gözünün ayırt edebileceği bir hale getirdi. Google’ın H01 olarak isimlendirdiği bu data kümesi, içerisinde 50 bin hücre ve 130 milyon sinapsın yanı sıra milyonlarca akson, dendrit. miyelin ve silya üzere öteki beyin hücrelerinin minik kesimlerini bulunduruyor.
Google, bu data kümesinin yaklaşık olarak 1,4 petabayt, yani bir milyon gigabayttan fazla yer kapladığını açıklarken, elde edilen bu imajların insan beyninin yalnızca milyonda birini yansıttığını lisana getirdi. H01 bilgi kümesi, tüm bilim insanlarının ve meraklıların inceleyebilmesi için bilimsel makalesiyle birlikte internetten ulaşılabilir durumda. Beynin ilişkilerini ayrıntılı bir halde incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu