God Of War Tarihi

God Of War Sony Entertainment mühendisleri tarafından geliştirilmiş ve biz oyun severlerin beğenisine sunulmuş,gelin görün ki fazlası ile beğeni toplamış bir oyundur kabaca .Peki her çıktığı sene bu kadar ses getiren ve de ardından piyasayı sallayıp yılın oyunu ödülüne her defasında aday gösterilen bu oyun nedir ,daha doğrusu tarihçesi nedir ,nasıl ortaya çıkmıştır gibi konuları bu yazımızda ele alacağız.

God Of War efsanesi

Oyun aslında Yunan mitolojisinde geçmekte olup Yunan tanrılarını , Yunan kahramanlarını anlatıp bu karakterler arasında dönen çatışmaları , oyunları , entrikaları bizlerle buluşturuyor.Oyun serisi boyunca biz oyun severler ana karakter Kratos’un yaşadıklarını birinci kişi gözüyle bizatihi deneyimliyoruz ve de bu destansı öyküye tanıklık ediyoruz.

Ana karakter Kratos

God of War Ragnarok Cover

Kratos bütün God Of War severlerin bildiği üzere Spartalı bir savaşçıdır ve de hayatı Yunan tanrılarına karşı tabiri doğru olacak ise tam anlamıyla kan davası ile geçmektedir bir nevi. Burası biraz spoiler olacak lakin serinin bütün oyunlarında ana karakterimiz olan Kratos geçmişte yaşadığı ıstıraplar , sevgilisi ve çocuğunu kaybı ile içerisinde ortaya çıkan intikam dürtüsü ile hareket etmektedir.Bu karakter düşündüğünüzden daha da karmaşık çünkü Kratos dediğimiz karakter , iç dünyasının karmaşıklığını biz oyunculara da yansıtıyor ve de bu vesile ile bizler gerçek olmayan bir hikayeden öylesine etkileniyoruz ki sadece oyunu oynayanlar anlayacaktır.

God of War özünde bir aksiyon-macera oyunu olmak ile beraber hikaye tabanlı görevler ve de çeşitli düşmanlarla yaşanan mücadeleleri yaşatıyor.

- Reklam -

Oyun öylesine gelişmiş bir dövüş, atak mekaniği aynı zamanda da savunma mekaniği içeriyor ki Kratos atak halinde iken (analog çubukları ile) özelleştirilmiş bir dövüş mekaniği bizleri karşılıyor yani bunu anlamı sizi oyunun içine sokup karakter ile bir bütünmüşsünüzcesine davranmanızı sağlamak ve de oyundan maksimum derecede keyif almanıza sebebiyet vermektir.

Bunların yanı sıra oyuncular Kratos ‘ un kabiliyetlerine artı değer katmak için oyun içinde bulunan artı puanlardan kazanabilirler bunlar pek tabii ki oyunla iç içe olduğunuz süre zarfında sizlerin karşılaşacağı bir durumdur.

Oyunun Özellikleri

Oyun serisinin tümünde God of War yüksek grafik kalitesi ile -burayı açmak istiyorum- PSP yani Sony ‘ nin 2000’li yıllarda çıkartmış olduğu taşınabilir el konsolu olan bu cihazda oynadığımız God of War oyunları bile gerçekten bu grafik kalitesi konusunda çok üst seviyedeydiler bunları göz önünde bulundurarak şunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz ki God of War günümüzde de bu eski profilinden çok da uzakta değil aksine her geçen oyunda üstüne daha da fazla koymakta ve kendisini geliştirmekte.

Sadece grafikerlere övgüler yollamak ile olmaz çünkü sadece grafikerler yok bu ekipte aynı zamanda görsel efekt uzmanları da bulunmakta ve en az grafikerler kadar iyi çalışmaktadırlar .

Bunu söylemekte ki asıl amaç oyundaki görsel efektlerin çok üst düzeyde tutulmasıdır çünkü şirket görsel efektlerin ve oyun mekaniğinin oyuncuyu en çok oyunda tutan şey olduğunu düşünür.

Oyunun bölümleri

Oyun biraz ilerlemeye başladığında ise Kratos çeşitli tanrılar ile karşılaşır ve onlar ile amansız bir mücadeleye girer.Bu tanrılardan birkaçı Ares,Poseidon,Zeus ve de Hades gibi tanrılardır .Kratos ise bildiğimiz oyun karakterleri gibi üstün yetenekleri ve insan ötesi bir gücü bulunduğundan ötürü her zaman ana karakter olmasının verdiği yetki ile sanılanın aksine girdiği mücadelelerden galibiyet ile ayrılamaz. Bazen de söylediğimiz gibi mağlup duruma düşer ama bu onu yıldıramaz ve asla pes etmez sonuna kadar mücadele eder ve de en sonunda tahmin edileceği gibi galip gelir . Kratos öldükten sonra oyunun içerisinde yeniden dirilir bu da oyuncuların onun ile tekrar oyuna devam edebilmesini sağlar.

Bulunduğu platformlar

Bu efsane seri bugüne kadar PlayStation 2 , PlayStation 3, PlayStation 4, PlayStation 5,PSP ,ps vita gibi oyun konsolların da oynanabiliyordu.Lakin günümüzde PC kullanıcıları da bu muhteşem oyunu kendi cihazlarından gönül rahatlığıyla oynayabiliyorlar.

Kaç adet sattı

Bu popüler oyunun ne kadar sattığına dair net olarak bir rakam vermek aslında pek de kolay değil lakin serinin genel olarak 50 milyonun üzerinde sattığı söyleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

En Çok Okunanlar