DonanımTeknoloji

Gigabyte, RTX 3060 Serisini Lite Hash Rate İle Güncelledi

Gigabyte, GALAX firmasının ardından Lite Hash Rate (LHR) özellikli GeForce RTX 3060 ekran kartlarını piyasaya süren ikinci şirket oldu. Öte yandan bu yeni versiyonları mevcut modellerden ayırmanın pek de kolay olmadığını belirtelim.

Gigabyte tarafından AORUS Master, Vision OC, Gaming OC ve Eagle OC/non-OC serileri dahil olmak üzere tüm GeForce RTX 3060 portföyünün ikinci bir revizyonu (Rev. 2.0) piyasaya sürüldü. Şirketin resmi web sitesinde LHR’yi pek detaylandırmadığını da söylemekte fayda var. Diğer taraftan GALAX, müşterilerin LHR’nin ne anlama geldiğini anlamalarına teorik olarak yardımcı olabilecek madencilik hash oranı rakamları sağlamıştı.

NVIDIA’nın RTX 30 LHR serisi ürün adlandırmaları konusundaki resmi rehberliğinin olmaması biraz sorun yaratacağa benziyor. Hangi modelde bu özelliğin mevcut olduğunu bulmak zorlu olacak diyebiliriz. Tabii ki oyuncuları esas ilgilendirenin ekran kartlarının LHR olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

NVIDIA, RTX 30 LHR serisinin aynı oyun performansına sahip olacağına ve hash rate sınırlayıcısının yalnızca kripto para birimi madenciliği için geçerli olacağına söz verdi. Şu anda bunun sadece Ethereum ve türevleri için mi yoksa daha geniş bir kripto para yelpazesi için mi geçerli olduğu da bilinmiyor.

Her iki revizyonun yan yana karşılaştırılması, revizyonların tasarımında herhangi bir değişiklik olmadığını gösteriyor. Ekran konektörünün teknik özelliklerinde veya düzeninde de herhangi bir değişiklik bulunmuyor. Diğer taraftan PCB tasarımında Gigabyte tarafından resmedilmeyen değişiklikler olması mümkün. Bu kartların her birinde LHR varyantı olan yeni bir GA106-302 GPU olduğunun da altını çizelim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu