Valorant
Platform: PC,
Yayıncı: Riot Games,
Geliştirici: Riot Games,
Çıkış Tarihi: 2 Haziran 2020
9

OYUN HAKKINDA

Valorant, tüm dünyanın League of Legends oyunu ile tanıdığı Riot Games tarafından geliştirilen F2P olarak tanımlanan ücretsiz bir FPS oyunudur. 7 Nisan 2020 tarihinde kapalı erişim ile sınırlı olarak belirlenen kullanıcılara sunulmuş ve test edilmiştir. Tüm beta test dönemi tamamlandıktan sonra 2 Haziran 2020’de dünya geneline sunulmuştur. Oyunun geliştirilme süreci 2014 yılına kadar dayanıyor. Bizler Valorant oyununu ilk olarak 2019 yılının Ekim ayında Project A kod adıyla tanımıştık.

Valorant FPS üzerine kurulu bir nişancılık oyunudur. Daha önceden belirlenmiş sunucularda dünyanın farklı noktalarındaki oyuncularla aynı anda oyun oynanabiliyor. Oyunda hepsinin kendine ait özellikleri bulunan 18 farklı karakter bulunmaktadır. Bu karakterlerin özellikleri dört farklı kategori olan Kontrolörler, Düellocular, Başlatıcılar ve Nöbetçiler olarak ayrılmıştır.

Nöbetçiler, defans ve hücum turlarında bölgeleri kilitlerken aynı zamanda da kanatları izleyen, daha çok savunma özellikleriyle ön plana çıkarlar. Düellocular, genel olarak takıma liderlik yapması beklenen karakterlerdir. Oyundaki skor yükünü üstlenerek oyunu kazandırmayı hedeflerler. Başlatıcılar, oyunu açması beklenen karakterdir. Bölgelerdeki savunmacıları uzaklaştırıp takımın sete oturmasını sağlarlar. Kontrolörler, oyun esnasında öncelikli hedef olan bölgeyi belirleme görevini üstlenen karakterlerdir.

Oyunda bulunan bu dört farklı gruptaki karakterlerin yine her birinin dört ayrı yeteneği bulunuyor. Signature yeteneği, karakterin oyun başında aldığı ve ücretsiz olarak elde ettiği yeteneğidir. Ultimate yeteneği, rakip takımdan bir oyuncuyu etkisiz hale getirdiği zaman açılır. Birinci yetenek, her turda yenilenen karakter özelliğidir. İkinci Yetenek ise turlar arasında alınabilen özellikleri olarak önümüze çıkıyor.

Valorant Points, oyun içindeki alışverişlerde kullanılan para birimidir. Valorant Points ile kullanılan silahlar için yeni görünümler satın alınabiliyorken aynı zamanda 18 farklı ajandan seçilen karakterlerin de kilidi açılabiliyor. Bu puanları oyun içi mağazadan veya üçüncü taraf satış yerlerinden satın alarak envanter geliştirmesi yapabilirsiniz.

Oyunu oynayabilmek için resmi sitesine girip indirmek gerekiyor. Bu işlemin ardından Play Free seçilerek son aşamaya geçilebilir. Bu aşamada League Of Legends oyuncularının aşına olduğu Riot Games hesabına giriş yapılması gerekiyor. Hesap oluşturmadan oyuna giriş yapılamıyor. Girişin ardından kurulum sonrası Valorant hesabı oluşturup oyuna başlayabiliyorsunuz. Piyasaya sürüldüğü günden bu yana günlük 1 milyon oyuncu ortalaması yakaladığı gibi aylık 15 milyon ortalama oyuncu sayısını da düşürmeden güncelleme almaya ve etkinlik düzenlemeye devam ediyor.

SİSTEM GEREKSİNİMLERİ

Minimum:

 • İşletim Sistemi: Windows 7, 8, 10 64-Bit
 • İşlemci: Intel Core i3-4150 / AMD A8-7650K veya eşdeğeri
 • Bellek: 4 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GT 730 / AMD Radeon R5 240
 • Depolama: 8 GB kullanılabilir alan
 • DirectX: Sürüm 11

Önerilen:

 • İşletim Sistemi: Windows 7, 8, 10 64-Bit
 • İşlemci: Intel Core i5-4460 / AMD Ryzen 3 1200 veya eşdeğeri
 • Bellek: 4 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti / AMD Radeon R9 380
 • Depolama: 8 GB kullanılabilir alan
 • DirectX: Sürüm 11

Tekrar Hoş Geldin!

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Yeni Hesap Oluştur!

Kayıt olmak için aşağıdaki formları doldurun

Parolanızı alma

Parolanızı sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin.