Sifu
Geliştirici: Sloclap,
Çıkış Tarihi: 6 Şubat 2022
4.5

OYUN HAKKINDA

Sifu, 2015 yılında kurulan Fransa Paris merkezli oyun geliştiricisi olan Sloclap tarafından Beat ’em up, Dövüş ve Aksiyon kategorilerinde piyasaya sürülmüştür. Sloclap ekibinin ilk oyunu olan Absolver’ın 2017 yılında yayınlanmasının hemen ardından geliştirilme süreci başlamıştır. Absolver özelinde oyuna eklenen çok oyunculu mod ekibe büyük maliyet ve zaman kaybettirdiği için yeni oyunda bu modun geliştirilme imkanı bulunmadığı, sadece hikaye modu üzerinden ilerlemeyi tercih ettiklerini duyurmuşlardı. 3 yıllık bir geliştirme sürecinin ardından ilk resmi duyurusunu 2021 yılının şubat ayında düzenlenen Sony’nin State of Play etkinliğinde gerçekleştirmiş oldu. O etkinlikte verilen bilgiler arasında oyunun 2021 yılında yayınlanmasının planlandığı ancak bu takvime yetişmek için çok fazla çalışmak zorunda kaldıklarını haliyle 2022 yılına ertelemeye karar verdiklerini bildirdiler. Bu sürecin ardından Microïds ve Sloclap iş birliğiyle PC PlayStation 4 ve PlayStation 5 için aynı anda 8 Şubat 2022’de piyasaya sürülmüştür.

Hikaye olarak klasik bir intikam hikayesi olmasına rağmen bu konu bütün bileşenleriyle çok iyi aktarıldığı için 2022 yılının en iyi oyunları listelerine girmeye başladı. Oynanış tarzı, doğru seçilen müzikler, sanat kısmı, klasik hikayenin işleyişi gibi unsurlarının hepsinin çok yüksek bir seviyede bir araya gelmesiyle kusursuza yakın bir atmosfer yaratmıştır.

Oyun ilk saniyelerden bize intikam duygusunu oldukça basit ama çok etkili bir seçim olan hem babamız hem de ustamızın gözlerimizin önünde öldürülmesiyle veriyor. Bu kadar övgü alan bir oyunun böylesine basit bir açılış ile karşımıza gelerek, sanırım tüm klişeleri göreceğiz diye düşündürtse bile bu durum hiç öyle olmuyor. Spoiler vermeden söylemek gerekiyorsa hikaye ilerledikçe sayısız kez şaşıracağınız garantisini verebiliriz. Bu hikayeyi daha da keyifli hale getirebilmek için çok sade ama çevreyle çok fazla etkileşime girebildiğimiz bir dövüş mekaniği entegre edilmiş durumdadır. Savunma sistemi de kendine özgü işliyor bunun yanında düşmanların gerçekliğe çok yakın olduğunu belirtelim. Aksiyon almakta bir saniye bile beklemeyen düşmanlar en ufak bir hareketlilik olduğunda anında etrafınızı saracaklar.

Sifu’nun kendine has özelliklerinden en önemlisi ise öldükçe karakterimizin yaşlanıyor olması. İntikam almaya giden yolda her öldüğümüzde bir tılsım bizi yeniden canlandırıyor ama her defasında daha da yaşlanıyoruz. Aynı düşmana defalarca öldüğümüzde bu yaşlanma giderek artıyor. Bu durumu geri çevirmenizi sağlayan yerler de var o noktalarda kazandığınız savaşlar ile yaşlanmayı azaltabiliyorsunuz. Bu yaşlanma sadece dış görünüş olarak değil oyun mekaniklerini de değiştiriyor. Yaşlanılan her 10 yılda sağlık barımız azalıyor ve daha kırılgan bir yapıya sahip oluyoruz. Bu durum devam ederse bir noktada çok güçsüz olacağımız için bu dengeyi koruyabilmek adına yaşlandıkça yeteneklerimiz daha da netleşiyor ve verdiğimiz hasar yükseliyor. 70 yaşının üstüne çıktığınızda ise tamamen ölüyorsunuz.

Kendine özgü mekanikleri, klasik bir intikam hikayesini yarattığı atmosfer ile çok yüksek bir noktaya koyan hikaye örgüsüyle mutlaka vakit ayrılması gereken 2022 yılının en iyi oyunları arasında çoktan yerini almış görünüyor.

Haberler

İçerik Yok

SİSTEM GEREKSİNİMLERİ

Minimum

  • İşletim SistemiWindows 8.1
  • İşlemciAMD FX-4350 veya Intel Core i5-3470 veya eş değeri
  • Bellek8 GB RAM
  • Depolama22 GB
  • Ekran KartıRadeon R7 250 veya GeForce GT 640 veya eş değeri

Önerilen

  • İşletim SistemiWindows 10
  • İşlemciAMD FX-9590 veya Intel Core i7-6700K veya eş değeri
  • Bellek10 GB RAM
  • Depolama22 GB
  • Ekran KartıGeForce GTX 970 veya Radeon R9 390X veya eş değeri
© 2021 Sloclap. Sifu® is a registered trademark of Sloclap. All rights reserved.

Tekrar Hoş Geldin!

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Yeni Hesap Oluştur!

Kayıt olmak için aşağıdaki formları doldurun

Parolanızı alma

Parolanızı sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin.