Resident Evil Village
Yayıncı: CAPCOM,
Geliştirici: CAPCOM,
Çıkış Tarihi: 7 Mart 2021
7.5

OYUN HAKKINDA

Resident Evil Village, Japon merkezli bir oyun geliştiricisi olan Capcom tarafından 2017 yılının ortalarına doğru geliştirme sürecine başlandı. İlk etapta Resident Evil serisinin sekizinci oyunu olması sebebiyle Resident Evil 8 olarak tanıtımı yapılmıştı fakat geliştirme devam ettikçe Village köyü oyunun merkezinde yer aldığı için isim değişikliğine gidilerek Resident Evil Village olarak devam ettirildi. Daha önceki 4 oyunda daha kullanılan Capcom’un geliştirdiği oyun motoru olan RE Engine tekrar düzenlenerek Resident Evil Village için de kullanılmıştır. Korku ve Hayatta Kalma temaları üzerine kurulan bir FPS oyunu olarak geliştirme sürecinin ardından 12 Haziran 2020’de yapılan PlayStation 5 tanıtım gününde resmi olarak duyurulmuş oldu. Yaklaşık 1 yıl sonra 7 Mayıs 2021’de PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One ve Xbox Series X/S platformlarının tamamında nesil fark etmeksizin piyasaya sürülmüştür.

Korku oyunlarıyla ilgili bir seri düşünüldüğü zaman akıllara ilk önce Resident Evil gelecektir. Hikaye olarak Resident Evil 7’nin devamı olarak karşımıza çıkan serinin son oyunu bizi zamanda ileriye götürüyor. Yaşanan travmatik durumdan kurtulabilmek için Ethan karakterimiz Baker çiftliğinden uzaklaşmak ister ve eşi Mia ile Avrupa’ya taşınır. Burada bir kasabaya yerleşirler ve Rosa adında bir de kızları olur. Bu sakin hayat ikisini de iyi gelmiş olsa bile bir noktadan sonra anılar gittikçe canlanmaya başlar. Mia geçmişte yaşadıklarını bir türlü atlatamaz ve sürekli daha da belirgin hale gelmeye başlar fakat bu konudan sürekli kaçar. Ethan bunu çözmek için her yaklaştığında büyük kavgaların ortaya çıkmasına sebep olur. Bu gecelerden birinde evlerine silahlı saldırı gerçekleşir ve Mia orada hayatını kaybeder. Saldırının hala etkisindeyken içeri girenler Ethan’ı bayıltırlar. Gözünü açtığında kendini kaza yapmış bir askeri aracın içinde bulur ve ne olduğunu anlamak için etrafı dolaşırken bir kasaba görür ve oraya doğru ilerler. Hikaye bu noktada bizi giderek daha da germeye devam edecektir.

Resident Evil 7 devamı olarak mekaniklerde de çok fazla değişikliğe gidilmemiştir. FPS modunda oynadığımız oyunda nişan alma konusu yine aynı devam ediyor ve oldukça gergin dakikalar geçirmenize sebep oluyor. Böyle bir atmosferin içine gerçekte düşmüş olsaydınız silah kullanımız yüksek adrenalinden burada olduğu gibi olacağını düşündükleri için aynı mekaniği koruduklarını açıklamışlardı. Oyun içinde ilerledikçe bulduğumuz paralar ile silahlarımıza geliştirmeler yapabiliyorsunuz. Aynı noktalardan ekstra eşyalar satın alınabildiği gibi etraftaki nesnelerden faydalanarak ilk yardım gibi gereksinimleri oluşturabiliyorsunuz.

Hikaye modunun tamamlanmasıyla Mercenaries moduna girerseniz eğer sizi yeni gerilimler bekliyor olacak. Önceki oyunlarda da kullanılan bu özellik geliştirilmiş ve zenginleştirilmiştir. Hikaye olarak devamlılığı bulunan serinin son oyunu iyi bir çıkış yaparak Mart 2022’de gelen değerlendirmeler sonucunda 6,4 milyon satış rakamını aştığını öğrenmiş olduk. Hikayenin kapanış oyununa bir oyun kalmışken seriyi tamamlamak adına korku severlerin mutlaka oynaması gereken bir oyun olarak listelerde yerini almıştır.

Haberler

İçerik Yok

SİSTEM GEREKSİNİMLERİ

MİNİMUM:

  • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
  • İşletim Sistemi: Windows 10 (64 bit)
  • İşlemci: AMD Ryzen 3 1200 / Intel Core i5-7500
  • Bellek: 8 GB RAM
  • Ekran Kartı: AMD Radeon RX 560 with 4GB VRAM / NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti with 4GB VRAM
  • DirectX: Sürüm 12
  • İlave Notlar: Estimated performance (when set to Prioritize Performance): 1080p/60fps. ・Framerate might drop in graphics-intensive scenes. ・AMD Radeon RX 6700 XT or NVIDIA GeForce RTX 2060 required to support ray tracing.

ÖNERİLEN:

  • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
  • İşletim Sistemi: Windows 10 (64 bit)
  • İşlemci: AMD Ryzen 5 3600 / Intel Core i7 8700
  • Bellek: 16 GB RAM
  • Ekran Kartı: AMD Radeon RX 5700 / NVIDIA GeForce GTX 1070
  • DirectX: Sürüm 12
  • İlave Notlar: Estimated performance: 1080p/60fps ・Framerate might drop in graphics-intensive scenes. ・AMD Radeon RX 6700 XT or NVIDIA GeForce RTX 2070 required to support ray tracing.

Tekrar Hoş Geldin!

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Yeni Hesap Oluştur!

Kayıt olmak için aşağıdaki formları doldurun

Parolanızı alma

Parolanızı sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin.