It Takes Two
Yayıncı: Electronic Arts,
Geliştirici: Hazelight,
Çıkış Tarihi: 26 Mart 2022
4.5

OYUN HAKKINDA

It Takes Two, İsveç Stockholm merkezli oyun geliştiricisi olan Hazelight Studios tarafından, 2018 yılında yayınladıkları A Way Out oyununun hemen ardından geliştirilmeye başlandı. A Way Out ile kazandıkları deneyiminden faydalanarak daha gelişmiş bir Co-op oyun ortaya koymak amacıyla aynı ekip tarafından geliştirilmiştir. Electronic Arts’ın EA Originals programı altına dahil ettiği oyunlar arasında yer alıyor. Ekibin ilk oyunu olan A Way Out ile birlikte başlayan bu birliktelik son oyununda da devam ediyor. Haziran 2020’de gerçekleştirilen EA Play etkinliğiyle birlikte resmi olarak duyurusunun yapılmasının ardından popüler hale gelmişti. It Takes Two, yapılan bu anlaşmanın ardından Electronic Arts tarafından PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One ve Xbox Series X/S platformlarının tamamında aynı anda olmak üzere 26 Mart 2021’de piyasaya sürülmüştür.

Co-op kategorisinde çıkış yapan ve eşli oynamayı zorunlu tutan bir oyun olarak bu zorunluluk ilk etapta çok fazla eleştirilse bile bu durum oyunun popüler hale gelmesini engelleyemedi. Kendine özgü oyun mekanikleriyle dinamik bir oyun ortaya çıkartılmış durumdadır. Hikaye olarak basit gibi görünse bile işleyiş olarak etkileyici bir sunum içeriyor. Bir çifti takım oyununa zorlayarak bu temelde oluşturulan bir klişe yumağı gibi görünse bile kendince yarattığı tarz ile bu durum çok fazla göze batmıyor.

It takes Two’nun hikayesi bir tartışma sahnesi ile açılıyor. Cody ve May evli bir çift olarak boşanma planları hakkında yaptıkları konuşmaya şahit olan kızları Rose bu sorunu çözmeyi kendine bir görev olarak görür. Odasında bu sorunu çözmek için düşünürken anne ve babasının yerine koyduğu oyuncak bebeklerini konuşturarak aralarındaki sorunu çözmek ister. Bu sırada gözyaşlarının dökülmesiyle birlikte bir sihir ortaya çıkar. Oluşan bu sihri geri çevirebilmek için uğraşacak olan Cody ve May, maceraya atılır ve karşılarında ilk başlarda onu engellemek isteyen Doktor Hakim vardır fakat bu sorum sonradan bir değişiklik gösterecek.

Oyunun yedi farklı bölüme ayrılarak aynı şeylerin tekrar edilerek oyuncuların sıkılma ihtimali düşünülmüş, bölümlere ayrılmış ve hepsinin içine oyun içinde oyun ekleyerek eğlenceyi arttırarak daha dinamik bir hale getirmişler. Bu bölümlerin neredeyse hepsinde farklı bir oyun mekaniğini kullanmak gerekiyor. Haliyle sürekli yeni bir öğrenme ve yeni bir challenge durumu iki oyuncuyu da oyunun içinde tutmayı başarıyor. Oyun ilerledikçe artan etkileşimli nesneler, yeni mekanikler ve yeni yeteneklerin eklenmesiyle çok daha keyifli bir ilerleme sunuyor. Sürekli değişen dinamiklerle birlikte bölüm sonlarında gelen canavarlar sayesinde etkili bölüm kapanışları görebiliyoruz. Bu zorlu sonlarda iki kişiden birinin hayatta kalması yeterli oluyor ve aynı anda ölmedikçe bir sorun kalmıyor.

It takes Two, ilk oyunun ardından ekibin tüm tecrübesinin net bir şekilde yansıdığını gördüğümüz bir bütün olarak müzik, ses kurgusu, tasarım ve grafik olarak üst seviye bir oyun ortaya çıkartılmış. Oynamak için bir arkadaşınızı bularak bu deneyimi yaşamınızı tavsiye ediyoruz. Oyun piyasaya sürüldükten 1 ay sonra 1 milyon satış rakamını aştıklarını resmi twitter hesabından açıklayan ekip aynı tarzda yeni bir oyunun geleceğinin sinyalini de vermiş oldu.

Haberler

İçerik Yok

SİSTEM GEREKSİNİMLERİ

© 2021 Hazelight Studios AB. Tüm hakları saklıdır. IT TAKES TWO, Hazelight Studios AB'nin ticari markasıdır. EA ve EA logosu, Electronic Arts Inc.in ticari markalarıdır.

Tekrar Hoş Geldin!

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Yeni Hesap Oluştur!

Kayıt olmak için aşağıdaki formları doldurun

Parolanızı alma

Parolanızı sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin.