OYUN HAKKINDA

Horizon Zero Dawn, Decima oyun motoru kullanılarak Guerrilla Games tarafından 2014 yılında geliştirilmeye başlanmıştır. Resmi olarak ilk duyurusunu E3 2015 etkinliğinde duyduğumuz oyunun çıkış tarihi 2016 olarak bildirilmişti fakat oyun dünyasında sık sık karşılaştığımız gibi erteleme haberiyle birlikte 2017 yılına kalmış oldu. İlk etapta PlayStation özel oyunu olarak çıkacak olan oyunun yayıncılığını üstelenen Sony Interactive Entertainment, oyunu piyasaya farklı pazarlara göre birkaç gün arayla sunmuştur. Oyun önce 28 Şubat 2017’de Kuzey Amerika pazarına açıldı. Ardından 1 Mart 2017’de Avustralya, Yeni Zelanda ve Avrupa için satışa sunulurken son olarak 2 Mart 2017’de de Asya pazarına girişini yapmış oldu. Playstation 4 Pro kullanıcıların 4K çözünürlükle oynayabildiği oyun, 7 Ağustos 2020’de PC platformu için satışa sunuldu.

Aksiyon, Macera ve Rol Yapma kategorilerine dahil olan bir açık dünya oyunu olarak hikaye bizi 31. Yüzyıl Amerika’sına götürüyor. Yaşanan kıyametten sonra insanlar kabileler halinde yaşamaya başlamışlardır. Teknolojik olarak çok gelişmiş olmalarına rağmen bu durum yaşanılan tüm sorunlarında ana kaynağı olarak ortaya çıkmış ve sınırlar belirlenmiştir. Makineler olarak bilinen dev yaratıklar dünyanın yönetimini ele geçirmişlerdir. Eskiler olarak bilinen gruplar en gelişmiş teknolojiyi kullanırlar.

Nora, Oseram, Carja ve Banuk olmak üzere dört kabile bulunan oyunda hepsinin yaptıkları iş farklıdır. Bu kabilelerden Oseram, metallerin işlenmesi, demlenerek kullanılması gibi alanlarda gelişmiştir ve tamirci olarak bilinirler. Banuk kabilesi şamanlardan ve avcılardan oluşur. Makineleri kutsal sayan, karlı dağlarda kabileleriyle birlikte yaşayan avcılar olarak tanınmışlardır. Carjalar kabilesi çölde yaşamakta bir sorun görmeyen, güneşe tapan şehirdeki inşaatlardan sorumlu olan bir kabiledir. Son olarak Nora kabilesi ise avcılıklarıyla öne çıkıkıyor. Dağlarda kabile olarak yaşayıp aynı zamanda vahşi bir avcılığının yanında toplayıcılığı ile bir arada kalmaya çalışmaktadırlar.

 1. Yüzyılda insanlar ve robotlar arasında bulunan barış bir noktada kaybolmuş ve hayat tamamen farklı bir hal almıştır. Robotların bu saldırgan tutumları insanları kabile halinde ve daha izole yaşamaya itmiştir. Meraklı bir çocuk olarak büyüyen ana karakterimiz Aloy, içine düştüğü bir mağaradaki teknolojik bir cihaz olan Focus ile karşılaşır ve bu sayede cihazı kullanmayı öğrenmesinin yanında nasıl savaşılacağını da öğrenir. Geçmişte neler yaşandığını ve dünyalarının neden bu hale geldiğini öğrenmek için bir yola çıkar. Bu yolda insanlığın varlığını tehdit edenleri ortadan kaldırmak için yapması gereken görevler vardır.

Artık insanların değil robotların hükümdar olduğu bir dünyanın içindeyiz. Açık dünya olarak sunulan Horizon Zero Dawn, ana hikayenin dışına çıkıldığında bile uzun süreler oynayabileceğiniz yan görev ve alanları içinde bulunduruyor. Horizon Zero Dawn ilk çıktığı dönemde satış olarak platformu hareketlendirmişti. Yakın zamanda resmi Playstation hesabından açıklama yapan Herman Hulst, oyunun rekor bir satış olan 20 milyonu aştığını belirtti. Bunun en büyük sebepleri arasında PC üzerinden artık oynanabiliyor olması ve devam oyunu olan Horizon Forbidden West’i oynamadan önce ilk durağınızın Horizon Zero Dawn olmasının da etkisi büyük.

Haberler

İçerik Yok

SİSTEM GEREKSİNİMLERİ

MİNİMUM:

  • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
  • İşletim Sistemi: Windows 10 64-bits
  • İşlemci: Intel Core i5-2500K@3.3GHz or AMD FX 6300@3.5GHz
  • Bellek: 8 GB RAM
  • Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX 780 (3 GB) or AMD Radeon R9 290 (4GB)
  • DirectX: Sürüm 12
  • Depolama: 100 GB kullanılabilir alan

ÖNERİLEN:

  • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
  • İşletim Sistemi: Windows 10 64-bits
  • İşlemci: Intel Core i7-4770K@3.5GHz or Ryzen 5 1500X@3.5GHz
  • Bellek: 16 GB RAM
  • Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX 1060 (6 GB) or AMD Radeon RX 580 (8GB)
  • DirectX: Sürüm 12
  • Depolama: 100 GB kullanılabilir alan
Horizon Zero Dawn™ Complete Edition ©2020 Sony Interactive Entertainment Europe. Developed by Guerrilla. “Horizon Zero Dawn” is a trademark of Sony Interactive Entertainment Europe. All rights reserved.

Tekrar Hoş Geldin!

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Yeni Hesap Oluştur!

Kayıt olmak için aşağıdaki formları doldurun

Parolanızı alma

Parolanızı sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin.