Horizon Forbidden West
Geliştirici: Guerrilla Games,
Çıkış Tarihi: 11 Şubat 2022
5

OYUN HAKKINDA

Horizon Forbidden West, Aksiyon RPG kategorisinde bulunan bir aksiyon rol yapma oyunu olarak Guerrilla Games ekibinin geliştirdiği, 2017 yılında çıkış yapmış Horizon Zero Dawn‘ın devamı sayılan ve şimdilik sadece PlayStation üzerinden oynanabilen bir oyundur. Ön yüklemesi 11 Şubat 2022 tarihinde açılan ve resmi çıkış tarihi 18 Şubat 2022 olan Horizon Forbidden West’in yayımcılığını Sony Interactive Entertainment üstleniyor. Henüz PC platformu üzerinde oynanamıyorken yakında da bu konuyla ilgili yeni bir gelişme karşımıza çıkmayacak gibi duruyor. Çünkü serinin ilk oyunu PlayStation üzerinde çıkış yaptıktan 3 yıl sonra PC satışı başlamıştı.

İlk oyunda hikâye bizi kıyamet sonrasına götürmüş ve neler yaşandığını görmüştük. Post-apokaliptik bir gelecekte yaşananlar üzerinde senaryonun temelleri atılmıştı. Senaryonun devamı olarak karşımıza çıkan Horizon Forbidden West, oldukça sakin bir açılışla yaratılan dünyaya yumuşak bir giriş yapmamızı sağlıyor. İlk serinin en çok eleştiri alan yerleşim bölgeleri ve diyaloglar tamamen çözülmüş ve oyunculardan genelde tam not almıştır. Forbidden West ile ilk oyunda yaratılan dünya akıl almaz bir seviyeye ulaştırılmış. Oyunda yaratılan evrende saatlerce vakit geçirip sadece güzellikleri inceleyebilirsiniz. Bu bağlamda yaratılan dünya içerisinde tapınakları, medeniyetlere ait bulguları, çok farklı ekolojik düzenleri ve su altı bölümlerini keşfetmek oyun deneyiminizi oldukça yukarı çıkartacaktır.

Kıyamet sonrası California, Utah ve Nevada üzerinde neler olduğunu o sınırların içine dalarak keşfetme işini ana karakter olan Aloy ile yapıyoruz. Karakterimiz ilk oyunda yaşadığı tüm deneyimler sonrasında artık daha yetenekli bir durumdadır. Vazgeçilmez silahları arasında ok ve yay yer alacaktır. Ayriyeten silahlar ve mızrak bulunabilecek. Bu silahlar oyuna devam edildiği takdir sürekli olarak gelişmeler ile daha güçlü hale getirilebiliyor. İlk oyunun en çok kullanılan taktiklerinden tuzak kurmak yine en iyi yöntemlerden biri olarak eklenmiş durumda.

Oyunda yine karakterin en fazla savaş vermek zorunda kaldığı uğraşların başında makineler geliyor. Beklenmedik anlarda karşımıza çıkacak olan bu küçük, büyük birbirinden çok farklı makineler oyundaki sıkıcı insan savaşlarından sıyrılıp eğlence düzeyini yukarı taşımıştır.

Horizon Forbidden West’in yeni nesil oyun motoru ile yaratılan evreni, oyuncuların ilgisini oldukça çekmiş ve başarıları da peşinden getirmiştir. PlayStation 5 özelinde şimdiye kadarki en iyi çıkış yapan oyun olarak yerini koruyor. Serinin ilk oyunu olan Horizon Zero Dawn, 20 milyon satış rakamına ulaşmıştı. Bu göz önünde bulundurulduğunda Horizon Forbidden West raflardan kalktığında bu rakamları geçmiş olması kimseyi şaşırtmayacaktır.

Tekrar Hoş Geldin!

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Yeni Hesap Oluştur!

Kayıt olmak için aşağıdaki formları doldurun

Parolanızı alma

Parolanızı sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin.