Ghostwire: Tokyo
Geliştirici: Tango Gameworks,
Çıkış Tarihi: 25 Mart 2022
4

OYUN HAKKINDA

Ghostwire: Tokyo, dünyanın en bilinen oyun yayımcıları arasında olan Bethesda Softworks tarafından 25 Mart 2022 tarihinde piyasaya sürülmüştür. The Evil Within serisiyle kendini tanıtan Tango Gameworks oyunun geliştiriciliği üstlenmiş durumdadır. İlk olarak adını E3 2019 Basın Konferansı’nda duyduğumuz PC ve PlayStation 4 ve 5 için aynı zamanda çıkışını yapmış bir Aksiyon, FPS oyunudur. Duyurusu yapıldığında PlayStation 5 özel oyunu olarak çıkacağı duyurulmuştu fakat PC versiyonu da aynı anda çıkış yaptı. Oyun ilk etapta korku ve hayatta kalma üzerine kurulmak isteniyor fakat geliştirmeler devam ettikçe ana tema daha çok aksiyon ve macera temalarının korku ile bezenmesi yönünde devam etmiştir.

Japon kültürüne ve korku temasına meraklı olanların çok seveceği bir atmosfer yaratılmıştır. Tokyo ve Shibuya merkez olarak tercih edilip neredeyse herkesin bildiği, inanılmaz kalabalıkların bulunduğu yoldan karşıya geçilen kavşak meydan olarak yerini alıyor. Tokyo şehrinin ayrıntıları için oyun geliştirme süreci kadar bir zaman harcanmış ve çok detaylı bir harita çıkartılmıştır. Özellikle Shibuya istasyonu çevresindeki ortam neredeyse birebir yansıtılmış durumdadır. Bina aralarında yer alan Jizo heykelleri bile eklenmiştir.

Oyun oluşturulurken hedeflenen, Tokyo şehrinde yaşayacağınız paranormal olaylar silsiledir. Tüm ekibini oynayışın bile önüne geçen bir atmosfer yaratmak istediklerini ısrarla vurguladığını görebiliyoruz. Bu bakımdan muadili oyunlardan farklı bir geliştirme süreci olduğunu öğreniyoruz. Normalde önce oynanış tamamen belirlenir ardından etrafına atmosfer ve evren yaratılır. Burada tam tersi olduğunu görüyoruz önce bütün çevre ve atmosfer olan korku dolu bir Tokyo yaratılmış ardından oynanış üzerinde zorlu bir entegrasyon süreci başlamıştır. Bu yöntem oyun geliştiricileri tarafından genelde tavsiye edilmeyen yöntemdir.

Ghostwire: Tokyo’da karakterimiz sıradan bir insan olan Akito’dur. Bulunan herhangi paranormal bir özelliği yoktur. Yaratılan bu atmosferde insanlar birden yok olursa neler yaşanır? Bunun cevabını karakterimizle ve yanında bulunan yaşlı ve bilge gibi davranan K.K ile birlikte bulmaya çalışıyoruz dolayısıyla aksiyon başlıyor ve bu gizem çözülmeye çalışılıyor. K.K burada yaşanan paranormal olayların sorumlusunun kim olduğunu ve neyi amaçladığını bilir ve bir ruh olarak karakterimizin içine girer. Bu gizemi çözme işini ikili olarak üstlenirler ve macera başlar.

Oyuna eklenmiş olan Tengu mekaniği atmosferin içinde çok değerli bir ekleme olduğu gibi oyuna da keyif katmış durumdadır. İlerleme sağladıkça bu mekaniğin gelişmesi karakterimize daha fazla özellik katmasını sağlıyor. Bu özelliği kullanarak çok detaylı bir şekilde yaratılmış olan Tokyo’nun her detayını görmenin önemli olduğunu hatırlatalım. ”Bilinmeyenle yüzleşin” sloganı ile yola çıkan Ghostwire: Tokyo 7/10 ortalamalı skorlarıyla, atmosferine kapılanların oyuna sıkı sıkı bağlanacağını söylemek yanlış olmayacaktır.

Haberler

İçerik Yok

SİSTEM GEREKSİNİMLERİ

MİNİMUM:

  • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
  • İşletim Sistemi: 64-BIT WINDOWS 10 VERSION 1909 OR HIGHER
  • İşlemci: CORE I7 4770K @ 3.5GHZ OR AMD RYZEN 5 2600
  • Bellek: 12 GB RAM
  • Ekran Kartı: NVIDIA GTX 1060 OR AMD RX 5500 XT (VRAM 6 GB OR HIGHER)
  • DirectX: Sürüm 12
  • Depolama: 20 GB kullanılabilir alan
  • İlave Notlar: SSD Storage Recommended

ÖNERİLEN:

  • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
  • İşletim Sistemi: 64-BIT WINDOWS 10 VERSION 1909 OR HIGHER
  • İşlemci: CORE I7 6700 @ 3.4GHZ OR AMD RYZEN 5 2600
  • Bellek: 16 GB RAM
  • Ekran Kartı: NVIDIA GTX 1080 OR AMD RX 5600 XT (VRAM 6 GB OR HIGHER)
  • DirectX: Sürüm 12
  • Depolama: 20 GB kullanılabilir alan
  • İlave Notlar: SSD Storage
© 2021 Bethesda Softworks LLC, a ZeniMax Media company. Ghostwire, Tango, Tango Gameworks, Bethesda, Bethesda Softworks, ZeniMax and related logos are registered trademarks or trademarks of ZeniMax Media Inc. in the U.S. and/or other countries. All Rights Reserved.

Tekrar Hoş Geldin!

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Yeni Hesap Oluştur!

Kayıt olmak için aşağıdaki formları doldurun

Parolanızı alma

Parolanızı sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin.