Forza Horizon 5
Geliştirici: Playground Games,
Çıkış Tarihi: 4 Kasım 2021
3.5

OYUN HAKKINDA

Forza Horizon 5, serinin beşinci ve en son çıkan oyunu olarak, merkezi İngiltere’nin motor sporları için tarihi bir noktası olan Spa’da bulunan oyun geliştirici Playground Games tarafından 2019 yılının ortalarında geliştirilmeye başlandığı duyurulmuştur. E3 2021 etkinliğinde resmi duyurusu ile birlikte tanıtımının yapılmasının ardından PC, Xbox One ve Xbox Series X/S platformlarına özel olmak üzere 4 Kasım’daki erken erişim sonrasında 9 Kasım 2021’de Xbox Game Studios tarafından piyasaya sürülmüştür.

Geliştirmenin amacını tamamen Forza Horizon 4’ten çok daha geniş bir açık dünya tasarlamak üzerine kurarak buna en uygun yerlerin başında gelen Meksika tercih edilmiştir. Bu seçimin ardında çok sayıda Meksikalı sanatçıları göreve getiren Playground Games ekibi çıtayı yukarıya taşıyarak Meksika’nın ışık karakterini tam olarak oyuna yansıtabilmek için özel ekipler Meksika’ya gönderildi. Bunun yanında fotogrametri verileri kullanılarak gerçek hayata yakın bir benzerlik yakalamayı hedeflemişler. Bu detaylı çalışmaların sonucu olarak oyunda Kaldera Yanardağı’nı detaylı olarak inceleyebilirsiniz. Müzik konusunda yine tamamen Meksika müziğine hakim bir ekip ile çalıştığı duyuruldu.

Forza Horizon 5 önceki oyuna göre %50 daha büyük tasarlanan dünyasına 550’den fazla araç seçeneğiyle giriş yaptığımız arcade bir araba yarış simülasyonu olarak karşımıza çıkıyor. İlerleyen güncellemelerle sayısı daha da artacak olan oyundaki modifiye sistemi hem kolay hem de oldukça işlevsel bir yapıya sahiptir. Oyunun açık dünyası olarak istediğimiz gibi gezebildiğimiz Meksika’da görsel bir şölen olduğunu söyleyebiliriz. Tek bir yapıya sıkışmayarak oyuna şehirler, küçük kasabalar, kumsallar, ormanlar, tapınaklar hatta yanardağ bile eklenmiş ve bu sayede rekabetçi olmayıp sadece dolaşarak bile keyif almanız mümkündür. Bunun yanında önceki oyundaki sistemin benzeri bir hava durumu entegre edilmiş ve Meksika’ya özgü bir anda ortaya çıkan kum fırtınalarına rastlamanız mümkündür.

Aston Martin, Audi, BMW, Mercedes, Porsche gibi markaların yanında Bugatti, Chevrolet, Dodge, Lamborghini gibi kendine has araçları bulunan ve Ferrari, Ford, Hoonigan, Jaguar, Koenigsegg, Maserati, McLaren, Pagan gibi markalarında içinde lisanslı şekilde bulunduğu 550’den fazla model içeren oyundaki istediğiniz aracı görevlerden ve yarışlardan kazandığın paralar ile satın alarak kullanabilirsiniz.

Oyun açılışta tam olarak mekanikleri de öğretmek amacıyla heyecanlı ama öğretici mini bir görev ile başlatıyor. Ardından menüden ayarlamaları yaptıktan sonra isteğinize göre hikaye moduna devam edebilir ya da PvP modu olan Horizon Açık tarafına geçerek gerçek oyuncularla yarışıp para kazanmaya devam edebilirsiniz. Yol yarışlarının yanında sokak yarışları, gösteri ve kalkış yarışları, toprak yarışı, kır rallisi gibi seçeneklerle istediğin bölgede yarış yapabilirsiniz. Online olarak dahil olduğumuz battle royale gibi bir mod olan Eleyici olarak ifade edilen 72 oyuncunun bir alanda ikili olarak yaptıkları mücadele sonunda bitiş olarak belirlenen çizgiye ilk ulaşan sürücü kazanmış sayılır.

Serinin son oyunu olarak çıkış yaptıktan kısa bir süre sonra 10 milyon kullanıcıya ulaşmış ve Xbox tarihindeki en büyük çıkışı yapan oyun olarak rekorun sahibidir. 20 milyon satış rakamına ulaşmasıyla birlikte kategorisinin en büyük oyunlarından biri olarak güncelleme almaya devam ediyor.

Haberler

İçerik Yok

SİSTEM GEREKSİNİMLERİ

MİNİMUM:

  • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
  • İşletim Sistemi: Windows 10 version 15063.0 or higher
  • İşlemci: Intel i5-4460 or AMD Ryzen 3 1200
  • Bellek: 8 GB RAM
  • Ekran Kartı: NVidia GTX 970 OR AMD RX 470
  • DirectX: Sürüm 12
  • Ağ: Genişbant İnternet bağlantısı
  • Depolama: 110 GB kullanılabilir alan

ÖNERİLEN:

  • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
  • İşletim Sistemi: Windows 10 version 15063.0 or higher
  • İşlemci: Intel i5-8400 or AMD Ryzen 5 1500X
  • Bellek: 16 GB RAM
  • Ekran Kartı: NVidia GTX 1070 OR AMD RX 590
  • DirectX: Sürüm 12
  • Ağ: Genişbant İnternet bağlantısı
  • Depolama: 110 GB kullanılabilir alan

Tekrar Hoş Geldin!

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Yeni Hesap Oluştur!

Kayıt olmak için aşağıdaki formları doldurun

Parolanızı alma

Parolanızı sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin.