Counter-Strike: Global Offensive
Platform: MacOS, PC,
Yayıncı: Valve,
Çıkış Tarihi: 21 Ağustos 2012
4.5

OYUN HAKKINDA

Counter-Strike: Global Offensive, 1999 yılında hayatımıza giren serinin son oyunu olarak Valve ve Hidden Path Entertainment birlikteliğinde geliştirilmiştir. FPS kategorisinin kült oyunlarından biri haline gelen serinin dördüncü ana oyunu olarak 21 Ağustos 2012’de PC, PlayStation 3, Xbox 360 ve macOS için piyasaya sürülmüştür. Hidden Path Entertainment tarafından 2009 yılının ilk aylarında Source özelinde bir konsol oyunu olarak geliştirme sürecine başlanmıştır. Daha sonra sürece Valve dahil olarak konsol yerine yeni bir oyuna çevirerek isim ve platform değişikliğiyle birlikte ana hedef PC olmak üzere planlamalarını yapmıştır. 2 yılda yapılan değişikliklerle birlikte ilk olarak 2011 yılında kapalı beta testlerinin ardından 2012’de Steam satışlarıyla piyasayı domine etmeye başlamışlardır.

Oyun temelde 5 kişilik takımların terör ve anti olmak üzere ikiye ayrıldıkları, seçilen harita üzerinde yapılan karşılaşmaların doğrudan veya bomba imhası seçenekleriyle ilerleyen bir yapısı vardır. İki devre üzerinden haritada yer değiştirerek oynanan ve her round üzerinden yapılanlara göre para kazanarak takım olarak silahların ve tercih olanaklarının artmasıyla rakip takıma üstünlük kurma yoluyla devreyi kazanmak hedeflenir. Rakip takımın tüm oyuncularının ölmesiyle veya kurulmuş olan bombanın imha edilemeden patlaması sonucu round kazanılır ve bir sonraki round başlar. Tekrar eden turların ardından oyun bitiren sayıya ulaşan takım maçı kazanır ve puanların büyük çoğunluğunu almış olur.

Gelişmiş bir atölye sistemiyle çok sayıda mod olmasına rağmen resmi olarak oyunda Rekabetçi, Basit Eğlence, Yoldaş, Ölüm Maçı, Yıkım, Silah Yarışı, Uçan Gözcü ve Tehlikeli Bölge olmak üzere çok sayıda resmi mod bulunuyor. Bunu yanında atölyeden hem oyun keyfini arttırmak hem de FPS özelliğinizi geliştirmenize fayda sağlayan mod ve haritalardan faydalanabilirsiniz.

Serinin diğer oyunlarından farklı olarak rütbe sistemi entegre edilmiş durumdadır. Rütbe entegresi Rekabetçi, Yoldaş ve Tehlikeli Bölge modlarını kapsamaktadır. Bu rütbelendirme sistemi sayesinde Rekabetçi modu tercih eden oyuncuların havuz sistemi sayesinde rütbelerine uygun oyuncularla eşleşmelerini sağlayarak daha rekabetçi oyunların ortaya çıkması hedeflenmiştir. Bu modlarda alınan 10 galibiyetin ardından sınıflandırmaya dahil olarak ilk rütbe açılışı oyuncuya eklenmiş oluyor. En düşük rütbe olan Gümüş 1 ile başlayan süreç sistemin en yüksek rütbesi olan Dünyaca Seçkin ile tamamlanmış oluyor.

FPS temelinde ilerleyen oyunda en ufak bir hile durumunun olması bütün rekabetçiliği ve oyun keyfini ortadan kaldıracağı için Valve bir Anti-Hile Sistemi geliştirerek Valve Anti-Cheat oyuna eklenmiştir. Böylece hem otomatik olarak hem de manuel olarak oluşturulan raporların incelenmesi sonucu hileye başvuran oyuncular tamamen uzaklaştırılıyor.

Tüm bunların yanında Dota ile başlayan e-spor turnuvalarının büyük bir eşik atlamasını sağlayan Counter-Strike: Global Offensive, devasa bütçelerle oluşturulan organizasyonların parçası olmaya devam ediyor. 1 milyon doların üzerine çıkan ödül havuzlu turnuvaların olmasına zemin hazırlarken, oyun sektörün de milyar dolarlık bir hacme oluşmasına katkı sağlayan oyunların en büyüğü olarak tarihe geçmiş durumdadır.

Haberler

İçerik Yok

SİSTEM GEREKSİNİMLERİ

MİNİMUM:

  • İşletim Sistemi: Windows® 7/Vista/XP
  • İşlemci: Intel® Core™ 2 Duo E6600 veya AMD Phenom™ X3 8750
  • Bellek: 2 GB RAM
  • Ekran Kartı: Ekran kartı 256 MB ya da daha üstü belleğe sahip olmalı ve Pixel Shader 3.0 desteğine sahip DirectX 9 uyumlu olmalıdır.
  • DirectX: Sürüm 9.0c
  • Depolama: 15 GB kullanılabilir alan

MİNİMUM:

  • İşletim Sistemi: MacOS X 10.11 (El Capitan) ya da üstü
  • İşlemci: Intel Core Duo İşlemci (2GHz ya da üstü)
  • Bellek: 2 GB RAM
  • Ekran Kartı: ATI Radeon HD 2400 ya da üstü / NVIDIA 8600M ya da üstü
  • Depolama: 15 GB kullanılabilir alan

MİNİMUM:

  • İşletim Sistemi: Ubuntu 12.04
  • İşlemci: 64-bit Intel Dual Core veya AMD 2,8 GHz
  • Bellek: 4 GB RAM
  • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce 8600/9600GT, ATI/AMD Radeon HD2600/3600 (Grafik sürücüleri: NVIDIA 310, AMD 12.11), OpenGL 2.1
  • Depolama: 15 GB kullanılabilir alan
  • Ses Kartı: OpenAL uyumlu ses kartı

Tekrar Hoş Geldin!

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Yeni Hesap Oluştur!

Kayıt olmak için aşağıdaki formları doldurun

Parolanızı alma

Parolanızı sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin.