Black Desert Online
Yayıncı: Pearl Abyss,
Geliştirici: Pearl Abyss,
Çıkış Tarihi: 1 Aralık 2014
4

OYUN HAKKINDA

Black Desert Online, MMORPG severlerin yakın zamanda Shadow Arena ile tanıdığı ve artık öne çıkmaya başlayan Kore merkezli Pearl Abyss tarafından 2010 yılında geliştirilmeye başlandı. Daybreak Game Company geliştirme sürecinde grafik yapısı ve akıcılık konusunda destek vermiştir. Pearl Abyss, oyuna özel yazılan Black Desert oyun motoru ile geliştirilen oyunla ilgili resmi ve en detaylı sunumu Gamescom 2013’de almıştık. Black Desert Online, PC platformu için hazırlanan ve şirketin ilk planlamalarında Kore dışına çıkmak olmadığı için piyasaya sürülme tarihi 1 Aralık 2014 olarak biliniyor fakat çok parçalı anlaşmalara göre tüm dünyada zamanla oynayabilir duruma gelmiştir. Kore’nin ardından Japonya ile başlayıp Avrupa, Kuzey Amerika, Çin, Güney Amerika, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’dan sonra Asya ülkelerine kadar ulaşarak 2014 yılında başlayan çıkış sürecini 2018 yılında Asya ülkelerinde tamamlamıştır. Bir yıl sonra Xbox One ve PlayStation 4 için hazırlığı tamamlanan oyun 22 Ağustos 2019’da platformun raflarında yerini alıyor.

Çıkış yaptığı yıllara kıyasla MMORPG kategorisinde bulunan oyunlara göre karakter sayısının çok fazla olduğunu görebilirsiniz. Kadın ve erkek olmak üzere 24 farklı karakter bulunuyor. Corsair, Dark Knight, Guardian, Kunoichi, Lahn, Maehwa, Mystic, Nova, Ranger, Shai, Sorceress, Tamer, Valkyrie, Witch, Archer, Berserker, Hashashin, Musa, Ninja, Sage, Stike, Warrior ve Wizard olmak üzere hepsinin farklı özellikleri olduğunu belirtelim. Oyunun yaratılan açık dünyasında karakterinize ve oyun stilinize en uygun olan karakterle başlamanız uzun bir serüven olan oyunda size avantaj sağlayacaktır.

Black Desert Online üçüncü şahıs ile oynanan bir nişancı oyunu olarak düşünebilirsiniz. Manuel olarak yapılması gereken bu işlemlerle kale savaşları veya oyuncuların kuşatılması gibi veya daha basit olarak balıkçılık, çiftçilik ve ticaret yapabilirsiniz. Oyuna binek özelliğinin eklenmesi bir diğer farklı mekaniklerindendir. Vahşi doğada yakalanıp evcilleştirilen binekler iyi beslenip envanter ile desteklendiği zaman üzerinde savaşma şansınız oluyor. Rakiplerinizin bineklerini de savaş esnasında öldürebilirsiniz. Oyuna eklenen gece gündüz döngüsü görevler için bulunması gereken bazı canlıların geceleri ortadan kaybolmasıyla oyun daha da komplike hale getirilmiştir.

MMO oyunları için görevler her zaman çok önemli olmuştur. Bu durum Black Desert Online için de geçerli. Görevler ile seviye atlayıp para kazanmanız mümkün. Böylece yüksek seviyeli ve ganimet olarak ödülü bol görevlere ilerleyebiliyorsunuz. Hikaye olarak çok fazla detaya sahip olmasına rağmen bu oyunlarda genelde hikayeden çok oyun mekaniği ön plana çıktığı için detaylar kaçırılıyor. Elionian takvimine göre 285 ve 286 yılları arasında geçtiğini bildiğimiz evrende kötü enerjiye karşı bir savaş içindeyiz fakat bunu genelde çok hissetmeyeceksiniz.

Black Desert Online, serüvenine başladığı 2010 yılından bu yana 2018 yılına geldiğinde 10 milyon oyuncuya ulaşmıştı. Ardından neredeyse dünyanın her ülkesinde satışa sunulan ve dil desteğiyle yayına giren oyun 2020 yılına geldiğinde 45 milyon oyuncuya ulaşmayı başarmıştır. Sadece Kore için geliştirilen oyunun yıllar geçtikçe tüm dünyaya açılmasının ne kadar önemli bir karar olduğunu, son gelen verilere göre 2,5 milyar doları aşan gelirinden anlayabiliyoruz.

Haberler

İçerik Yok

SİSTEM GEREKSİNİMLERİ

MİNİMUM:

  • İşletim Sistemi: Windows 10 (32-bit or 64-bit)
  • İşlemci: Intel Core i3-530 2.9 GHz
  • Bellek: 4 GB RAM
  • Ekran Kartı: GTS 250, GeForce 9800 GTX, Radeon HD 3870 X2
  • Ağ: Genişbant İnternet bağlantısı
  • Depolama: 39 GB kullanılabilir alan
  • İlave Notlar: Screen Resolution: 1280×720

ÖNERİLEN:

  • İşletim Sistemi: Windows 10 (64-bit)
  • İşlemci: Intel Core i5-650 3.2GHz
  • Bellek: 8 GB RAM
  • Ekran Kartı: NVIDIA GTX 970, AMD RX 480
  • Ağ: Genişbant İnternet bağlantısı
  • Depolama: 39 GB kullanılabilir alan
  • İlave Notlar: Screen Resolution: 1920×1080 or higher
Copyright ⓒ Pearl Abyss Corp. All rights reserved.

Tekrar Hoş Geldin!

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Yeni Hesap Oluştur!

Kayıt olmak için aşağıdaki formları doldurun

Parolanızı alma

Parolanızı sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin.