Assassin’s Creed IV: Black Flag
Yayıncı: Ubisoft,
Geliştirici: Ubisoft Montreal,
Çıkış Tarihi: 29 Ekim 2013
9

OYUN HAKKINDA

Assassin’s Creed IV: Black Flag, seri özelinde Ubisoft Montreal tarafından geliştirilen altıncı oyun olmasına rağmen serinin dördüncü oyunu olarak kabul ediliyor. Assassin’s Creed 3 ile birlikte uzun bir serüveni noktalamıştık. Yeni bir oyun gelip gelmeyeceği konuşulurken son oyunun üzerinden çok geçmeden Ubisoft bombayı Assassin’s Creed severlerin ortasına bıraktı. Serinin şimdiye kadar çıkan oyunlarında hikaye olarak sürekli zamanda ileriye gittik fakat bu defa Assasin’s Creed IV: Black Flag bizi zamanda geriye götürüp geçmişte neler olduğunu görmemizi istiyor. Yayıncılığı yine Ubisoft tarafından yapılan serinin yeni oyunu önce PlayStation 3 ve Xbox 360 için 29 Ekim 2013’de piyasaya sürülmüş hemen ardından 19 Kasım 2013’de ise PlayStation 4, Xbox One ve Windows platformlarındaki yerini almıştır.

Bu defa geçmişe giderek serinin önceki oyunlarının hikaye olarak tam ortasında duran Connor Kenway’in dedesi olarak karşımıza çıkacak olan Edward Kenway ile bir maceraya başlıyoruz. Karakter gereği hikayemizin epey fazla bir bölümü denizlerde geçecek olması oyun çıktıktan sonra alınan olumsuz eleştirilerin sebepleri arasında da bulunuyordu. Karakter olarak Ezio ya da Altair gibi bir tavır bekleyen serinin takipçileri tam olarak istediğini alamıyor. Bunun daha oyun duyurulduğu anda böyle olacağı belliydi çünkü Connor Kenway bir Assassin ruhuyla değil sadece para için hareket eden biriydi. Böyle olmasının sebebini Dedesi olan Edward Kenway’i tanıdıkça çok daha iyi anlıyoruz. Adalet ve bireysel onur fikirleri üzerinden ilerleyen karakterlerden bir anda Edward ile karşılaşmak genel kitlenin garipsediği noktaların başında geliyor. Hikaye olarak daha fazla detay vermeden oyun bir gemi baskınıyla açılıyor. Bu baskının ardından batan bir gemi ve adaya düşen Edward’ın elde ettiği bir mektup ile serinin yeni oyununun hikaye başlamış oluyor.

PlayStation 3, Xbox 360, PlayStation 4 ve PC platformlarının tamamında oynanabilir olarak piyasaya sürülen Assassin’s Creed IV: Black Flag, dönemine göre grafik olarak bir seviyenin üstünde olduğunu söyleyebiliriz. Ubisoft her zaman olduğu gibi ses kurgusu ve müzik konusunda oldukça iyi iş çıkartmış durumdadır. Korsan bir karakter üzerinden ilerleyen hikaye olması dolayısıyla görevlerde buna göre şekillenmiş durumda. Gemi savaşlarının yanında yağmalama mekaniği de gayet iyi entegre edilmiştir. Klasik bir korsan karakteri olarak karşılarına çıkan gemileri yağmalayıp mürettebatı ortadan kaldırabiliyorsunuz.

Harita ve genel hikaye dolayısıyla çok büyük oranda suda geçen Assassin’s Creed IV: Black Flag, genel kitlesinden oldukça kopuk olmasına ve tepki çekmesine neden oldu. Buna rağmen Ubisoft, 2013 yılının sonuna gelindiğinde 10 milyon satış rakamını aştıklarını duyurmuştu. Serinin yeni oyununa tam anlamıyla bir yeni oyun gibi bakılmaz ise beklentileri karşılamayacağı çok açıktır.

Haberler

İçerik Yok

SİSTEM GEREKSİNİMLERİ

MİNİMUM:

  • İşletim Sistemi: Windows Vista SP2 or Windows 7 SP1 or Windows 8 (both 32/64bit versions)
  • İşlemci: Intel Core2Quad Q8400 @ 2.6 GHz or AMD Athlon II X4 620 @ 2.6 GHz
  • Bellek: 2 GB RAM
  • Ekran Kartı: Nvidia Geforce GTX 260 or AMD Radeon HD 4870 (512MB VRAM with shader Model 4.0 or higher)
  • Depolama: 30 GB kullanılabilir alan
  • Ses Kartı: DirectX Compatible Sound Card with latest drivers
  • İlave Notlar: Windows-Compatible keyboard and mouse required, controller optional.

ÖNERİLEN:

  • İşletim Sistemi: Windows Vista SP2 or Windows 7 SP1 or Windows 8 (both 32/64bit versions)
  • İşlemci: Intel Core i5 2400S @ 2.5 GHz or better or AMD Phenom II x4 940 @ 3.0 GHz
  • Bellek: 4 GB RAM
  • Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX 470 or AMD Radeon HD 5850 (1024MB VRAM with Shader Model 5.0) or better
  • Depolama: 30 GB kullanılabilir alan
  • Ses Kartı: DirectX Compatible Sound Card with latest drivers
  • İlave Notlar: Supported video cards at the time of release: Nvidia GeForce GTX 260 or better and GeForce GTX 400, GTX 500, GTX 600 and GTX 700 series. AMD Radeon HD4870 or better and Radeon HD5000, HD6000 and HD7000 series. Note: Latest GeForce drivers tested: 327.23 for all series. Latest Radeon drivers tested: 13.1 for Radeon HD4000, 13.4 for Radeon HD5000, HD6000 and HD7000 series on Vista and 13.9 for Radeon HD5000, HD6000 and HD7000 series on Win7 and Win8. Laptop versions of these cards may work but are NOT officially supported.
© 2013 Ubisoft Entertainment. All Rights Reserved. Assassin’s Creed, Black Flag and Ubisoft, and the Ubisoft logo are trademarks of Ubisoft Entertainment in the US and/or other countries.

Tekrar Hoş Geldin!

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Yeni Hesap Oluştur!

Kayıt olmak için aşağıdaki formları doldurun

Parolanızı alma

Parolanızı sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin.