Haberler

Epic Games Store Aşırı Pil Tüketimi Sorunu

PCWorld, yakın zamanda yaptığı bir testte , Epic Games Store’u dizüstü bilgisayarınız takılı değilken kullanmanın veya Fortnite gibi oyunlar oynarken arka planda çalıştırmanın pil ömrünüzü olumsuz etkileyebileceğini dile getirdi.

Intel’in en yeni Tiger Lake CPU’suna sahip dizüstü bilgisayarınız veya tabletiniz varsa, piliniz yalnızca Epic mağazasının arka planda açılmasıyla yüzde 20 daha hızlı tükenebilir. Dolayısıyla iddialar store’u açtığınız anda hızlıca şarj tüketiminden yana. Bu yüzden sizin de bir kontrol etmenizde fayda var. Zira piliniz eğer iddilar doğru ise hızlıca tükenecektir.

Epic Games Store pilinizi hızlı tüketiyor iddiası

Microsoft Surface Pro 7+ tabletin pil ömrü, Epic mağazasının açılmasıyla yüzde 20 daha hızlı tükenirken, Surface Laptop yüzde sekiz daha hızlı tükendi. Benzer testler Valve’s Steam üzerinde gerçekleştirildi, ancak pil ömrü üzerinde orantılı olarak çok az etkisi oldu. 

PCWorld’ün bulgularına yanıt olarak Epic bir açıklama yaptı. Geliştirici, “Genel olarak, performansını iyileştirmek ve mağaza programımızın güç tüketimini azaltmak için aktif olarak çalışıyoruz” dedi.  Epic veya Intel’in soruna hızlı bir çözüm sağlayıp sağlamayacağı belli değil, ancak bu arada, güvende olmak ve bir prizin yakınında kalmak daha iyidir diyebiliriz.

Tüm bu gelişmeler ışığında pil ömrünüzü uzatmak için şimdilik store uygulamasını arka plandan kapatmanızı tavsiye ediyoruz. Bu sadece bu uygulamaya özel değil, diğer gereksiz uygulamaları da arka planda kapatın. Böylece daha uzun pil ömrünü garantilemiş olursunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu