Epic Games Store ile Steam’i satın alma teklifinde, Fortnite’ın arkasındaki şirket özel oyunlar ve ücretsiz oyunlar için yüz milyonlarca doları harcıyor. Epic Games Store, her hafta ücretsiz oyunlar yayınlıyor ve Aralık 2018’de yayınlanmaya başladığından bu yana bir dizi göz alıcı PC lansmanını gerçekleştirdi. Elbette, bu kadar çok ücretsiz oyun ve zamanlanmış münhasırlık sağlamanın Epic’in nakit parasına mal olması bekleniyor. Ancak oyundaki katıksız sayılar gözlerinizi sulandırıyor ve hepsi bir kayıpla harcanıyor.

Epic’in Apple’a karşı yüksek profilli hukuk mücadelesinin bir parçası olarak bu hafta yayınlanan mahkeme belgeleri, Epic’in yalnızca 2020 için minimum 444 milyon dolar garanti verdiğini ortaya koyuyor. Asgari garanti, oyunun kendisi avansı geri almak için yeterli para kazanıp kazanmadığına bakılmaksızın, bir yayıncıya veya geliştiriciye ödenen bir avandır. Epic’ten Remedy’s Control için PC münhasırlığı için alınan 9.49 milyon Euro’luk 505 Euro’luk ana şirket Digital Bros buna bir örnektir.

Geçen yıl minimum garantiler için geliştiricilere ödenecek çok büyük bir miktar, ancak Epic’in Steam’i ve yüzde 30’luk gelir kesintisini üstlenmek için yapmaya istekli olduğu bir şey. Epic patronu Tim Sweeney’in Haziran 2019’da söylediği gibi: “Münhasırların, 70/30 statükoyu tüm oyun sektörünü kalıcı olarak etkileyecek kadar büyük bir ölçekte değiştirecek tek strateji olduğuna inanıyoruz.”

Apple’ın önümüzdeki ay mahkemeye çıkaracağı iddiaların özetine göre ve Epic yöneticilerinin ifadelerine atıfta bulunarak, Epic Games Store kârlı değil. Apple, “hiç değilse en az birkaç yıl boyunca kârlı olmayacağını” iddia ediyor.

Apple’ın dosyalanması, Epic’in 2019’da Epic Games Store’da yaklaşık 181 milyon dolar kaybettiğini ve 2020’de mağazada yaklaşık 273 milyon dolar kaybetmeyi planladığını ortaya koyuyor. “Önemli” bir büyümeyle bile, geçen yılki gelirin 401 milyon dolar olacağı tahmin ediliyordu. Epic, 2020’de PC oyuncuları tarafından Epic Games Store’da 700 milyon dolar harcandığını doğruladı, ancak bunun sadece 265 milyon doları oyuncular tarafından Epic Games Store’daki üçüncü taraf PC oyunlarına harcandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz