İncelemePc Oyunları

En İyi Hikayelere Sahip 10 Açık Dünya Oyunu

Yaratıklarla ve insanlarla dolu devasa, genişleyen bir dünyayı keşfetmek asla yaşlanmaz. Ancak bu 10 oyun aynı zamanda inanılmaz hikayeler de sunuyor.

Açık dünya oyunu çoğu zaman kapsamları ve oyunculara getirdikleri özgürlük duygusu ile tanımlanır. 1986’daki The Legend of Zelda gibi erken örneklerden Assassin’s Creed serisindeki daha yeni girişlere kadar, bu oyunlar oyuncuları genişleyen ortamlarda geçen doğrusal olmayan maceralara götürdü. Ancak bu oyuncuları bu ortamlara daldıran bir unsur varsa, o da anlattıkları hikayelerdir.

Sonraki her nesilde, geliştiriciler video oyunlarıyla elde edilebileceklerin sınırlarını zorlamaya çalıştılar. Ve altta yatan teknolojilerinde daha gerçekçi oyun dünyaları yaratmalarını sağlayan gelişmelerle, aynı evrimin hikaye anlatımı bölümünde görülmesi mantıklı geliyor. İşte türün sunduğu en iyi hikayelerden bazılarını içeren 10 açık dünya oyunu.

10/10 Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077

Oyunun başladığı kalitesiz durum hakkında ne söyleyeceğinizi söyleyin, ancak Cyberpunk 2077’nin ardındaki hırs tartışılmaz. Bu hırs en çok bizim hikayemizden farklı olmayan bir distopik toplumda geçen hikayesine yansır.

Ve oyuncular ana karakter V versiyonlarını yaratmayı bitirdikleri andan itibaren, şirket yöneticileri tarafından yönetilen bir şehirde yapay zekalar, ripperdoc’lar ve aşağılık yozlaşma kokusuyla dolu bir hikayenin içine doğru itilirler.

9/10 Fallout 3

Fallout 3

Bethesda, Interplay’den Fallout evreninde bir oyun seti yapma haklarını ilk aldığında, The Elder Scrolls’taki çalışmalarının hayranları, yayıncının klasik RPG serisini nasıl canlandırmayı planladığını merak etmişti. Ve böylece Fallout 3’ü geliştirmeye devam ettiler.

İlgili Makaleler

Ancak hiç kimse çığır açan Fallout 3’ün zamanı için ne kadar kanıtlayacağını gerçekten beklemiyordu. Oyun sadece seriyi tamamen yeni bir boyuta taşımakla kalmadı, aynı zamanda Fallout 1 ve 2’de halihazırda kurulmuş olan temel üzerine inşa ederek bilgisini önemli ölçüde derinleştirdi.

8/10 Marvel’s Spider-Man

Marvel’s Spider-Man

Marvel’s Spider-Man 2018’de piyasaya sürüldüğünde, herkesin favori web avcısı tam olarak kendi adına oyun sıkıntısı çekmemişti. Ancak bu özel giriş, bugüne kadarki en iyisi olacaktı.

Oyun, oyuncuların yalnızca ima edilen tanıtım materyali olarak Örümcek Adam olmasına izin vermekle kalmıyor, aynı zamanda onları doğrudan Örümcek Adam olmanın getirdiği sorumluluk ile kişisel bir yaşam gibi görünen kişisel yaşamı dengelemeye çalışan Peter Parker’ın yerine koyuyordu. Onu bir arada tutmaya çalıştıkça dağılacaktı.

7/10 Grand Theft Auto V

Grand Theft Auto V

Rockstar’daki dahiler, 2013’te GTA V PlayStation 3 ve Xbox 360’ta piyasaya sürüldüğünde, ellerinden gelenin en iyisini yapmışlardı. Yapılması ve görülmesi gereken şeylerle adeta patlayan güzel bir açık dünya yaratmışlardı.

Ve serinin tarihinde ilk kez oyuncular, her biri kendi farklı arka planına sahip üç ana karakterin kontrolünü ele geçirmeyi başardı. Oyunun tüm zamanların en başarılı video oyunlarından biri haline gelmesi ve iki konsol neslinden sonra hala yeni konsollara taşınıyor olması, oyunun ne kadar harika olduğunun bir kanıtı.

6/10 Horizon Zero Dawn

Horizon Zero Dawn

Horizon Zero Dawn ilk ortaya çıktığı andan itibaren, insanların ilkel bir yaşam biçimine geri döndüğü ve robot dinozorlar tarafından avlandıkları benzersiz ortamı birçok kişinin ilgisini çekti.

Aloy’un bir zamanların büyük şehirlerinin antik harabelerindeki macerası sırasında, oyunu kendisinden önce gelen diğer açık dünya oyunlarından ayıran birçok gizemi ortaya çıkardılar.

5/10 Batman: Arkham City

Batman: Arkham City

Caped Crusader, şimdiye kadar yapılmış en iyi süper kahraman oyunlarından biri olarak kabul edilen Batman: Arkham City’de Gotham’ı temizleme çabasında muzaffer bir dönüş yaptı.

Temelde ilk oyunda işe yarayan her şeyi aldı ve kapsamını, yüksek bahisli anlatı için bir fon oluşturan tamamen gerçekleştirilmiş bir açık dünya ile genişletti. Batman: Arkham Asylum birçok yönden devrim niteliğindeydi, ancak aslında tüm seriyi bir sonraki seviyeye taşıyan onun devamı olan Arkham City idi.

4/10 The Elder Scrolls V: Skyrim

The Elder Scrolls V: Skyrim

The Elder Scrolls, oyuncuların içinde kaybolabileceği geniş dünyalarıyla tanınan, uzun süredir devam eden bir başka video oyunu serisidir. Ve 2011’de beşinci ana giriş olan Skyrim, büyük ölçüde oybirliği ile beğeni topladı.

Gerisi, bu noktada tarih, oyun, onu çalıştırabilecek hemen hemen her cihazda bağlantı noktaları almak için meme durumuna yükseltildi. Ancak, esas olarak sadece irfan ve tarihle dolu zengin açık dünyası nedeniyle, bugüne kadar bile deneyimlenmesi bir keyif olmaya devam ediyor.

3/10 Metal Gear Solid V: Phantom Pain

Metal Gear Solid V: Phantom Pain

Metal Gear Solid oyunları, ilk oyunun 1998’de orijinal PlayStation’ı şereflendirmesi nedeniyle sinematik yeteneğiyle tanınıyor. Böylece Hideo Kojima, PlayStation 4, Xbox One ve PC’deki beşinci oyun için, imzasını taşıyan gizlilik tabanlı aksiyonu açık dünya ortamına getirmeyi tercih etmişti.

Ama bunların hiçbiri, Kojima’nın o noktaya kadar üzerinde çalıştığı diğer her şey kadar destansı ve yayılan anlatısı pahasına gelmedi.

2/10 The Witcher 3: Wild Hunt

The Witcher 3: Wild Hunt

The Witcher serisindeki oyunlar, zaten bir dizi kitapta kurulmuş bir dünyaya dayalı olmanın haksız avantajına sahipti. Ancak buna rağmen, CD Projekt Red’deki yazarların hikaye anlatımında elde ettiği başarılar küçümsenemez.

Ve şimdiye kadar üzerinde çalıştıkları üç Witcher oyunundan The Witcher 3: Wild Hunt’taki hikaye, ana hikaye kadar (daha fazla olmasa da) yan görevlerle, şimdiye kadarki en iyi hikaye olduğunu kanıtlıyor.

1/10 Red Dead Redemption 2

Red Dead Redemption 2

Bugüne kadar, orijinal Red Dead Redemption, tüm zamanların en iyi video oyunlarından biri olarak kabul ediliyor. Bu yüzden Red Dead Redemption 2’nin yapım aşamasında olduğu açıklandığında, birçok kişi bunun bir gün gelip gelmeyeceğini merak etti.

Eh, orijinalin zaten yüksek olan zirvelerini tartışmalı bir şekilde aşan bir hikaye ile olabileceği ortaya çıktı ve oldu. Oyunlar çoğu zaman hikaye anlatımına odaklanarak Hollywood’u yansıtmaya çalışmakla suçlanıyor. Ancak bu hikaye Red Ded Redemption 2’deki kadar tam olarak gerçekleştiğinde, şikayet etmek oldukça zor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu