Genel

Electronic Arts, Ultimate Team gelirleriyle dudak uçuklattı

Oyun dünyasının en büyük şirketlerinden biri olan Electonic Arts, sık sık açgözlü olmakla eleştiriliyor. Lakin şirket, servis oyunları ve spor oyunlarından, öykülü oyunlara kıyasla çok daha fazla para kazanıyor. Oyunu satın aldıktan sonra çeşitli içerikler almaya devam eden müşteriler, şirketin kasasını dolduruyor.
Son olarak ortaya çıkan sayılar, şirketin spor oyunlarından kazandığı paraların iddia ettiğimizden çok daha fazla olduğunu gösterdi.


Electronic Arts, Ultimate Team sayesinde 1.62 milyar dolar kazandı
Her yıl Ultimate Team gelirlerini artıran Elctronic Arts, pandemi sayesinde epeyce başarılı günler geçiriyor. 2019 yılında FIFA oyunlarından 1.3 milyar dolar kazanan şirket, 2020 yılında bu parayı 1.49 milyar dolara çıkarmıştı. Son olarak ortaya çıkan 2021 dataları, EA‘in inanılmaz bir yıl geçirdiğini gösterdi. Buna nazaran şirket yılın birinci 5 ayı içinde Ultimate Team üzerinden 1.62 milyar dolar para kazandı.

Tanınmış bir analist olan Daniel Ahmad tarafından ortaya çıkan datalar, diğer tartışmaları da beraberinde getirdi. Electronic Arts gelirlerinin yüzde 29’unu oluşturan Ultimate Team, yapısı gereği pek çok kişi ve kurum tarafından tartışılıyor. Kimi bireyler bunu kazanmak için öde sistemi olarak değerlendirirken, bilhassa hükümetler kumar olarak nitelendiriyor.


İngiltere ve Hollanda üzere ülkeler soruşturma başlatırken, mevzuyla ilgili açıklama yapan Electronic Arts, “Oyunlarımız ve hizmetlerimizdeki kimi iş modellerimiz kumarla ilgili olanlar da dahil olmak üzere mevcut yasa ve yönetmeliklere olağandır. sözleriyle yasa dışı rastgele bir durum olmadığını savundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu