İnceleme

Cyberpunk İncelemesi

Cyberpunk incelemesi merak edilen konulardan biridir. İnceleme yapmak gerekirse doğanın olmadığı, çevre bilincinin yok olduğu ve sadece yüksek teknolojinin etrafı sardığı ve insan yaşamının önüne geçtiği teknolojiye cyberpunk denir. Aslında bu bir kurgu planıdır. Bunu özetle açıklamak gerekirse ileri ki gelecekte Dünya’da teknolojik bir gelecek mevcut olacaktır. 

Cyberpunk İncelemesi

Cyberpunk İnsanlar Üzerindeki Etkileri

Toplumlarda anlaşmazlıklar vardır ve devlet düzenleri yeterince işlememektedir. Hükümet dağılmıştır ve devlet işleri oldukça kötü gitmektedir. Teknolojiyle ilgili şirketler artmaktadır ve bu şirketler geleceğe yön vermeye çalışmaktadır. İnsanların yaptıkları çoğu şey ise yasanın dışındaki ticaretler, yasadışı topluluklar, kanuna aykırı yapılanlardır. İnternet herkeste vardır ve herkes kullanır.

Cyberpunk Gerçekliği

Cyberpunk incelemesi için sanal uzay konuşulurken gerçek uzaylardan bahsedilmez. Gerçek ve sanal hiçbir şekilde ayırt edilemez.  Yüksek teknolojiye bağlı olarak internet korsanı sayısı oldukça fazladır. Bu tür toplumlarda yapay zekalar bulunmaktadır. Yapay zekalar ile androidler birlikte kullanılmaktadır. İnsan özelliklerine sahip androidler kültür oluşumunun önemli simgelerinden olmuştur. Cyberpunk teknolojik bir toplumdur. Toplumların karanlık yönlerini göstermektedir. Cyberpunk da insanın aleyhine olaylar vardır ancak lehine yoktur. 

Cyberpunk İsminin Hikayesi ve Kullanım Alanları

Cyberpunk kavramı ismini 1983 yılında yazılan bir hikâye olmaktadır. Cyberpunk kavramı cyber kelimesi yüksek teknolojiyi anlatırken punk ismi var olanı yıkmak anlamı taşımaktadır. Cyberpunk da yaratıcılar bilinenin tam aksine kötü olarak bilinirler. Suça meyilli, huzursuz kişilerdir. Cyberpunk yapısında iyilere yer yoktur. Lawrence Person bu konuyla ilgili “Modern teknoloji insanları; olacak paralel gelecekte insanlardan uzakta, günlük yaşamın yüksek teknolojilerle var olduğu, bilgisayarla işlenmiş bilgilerin her yerde bulunan ve insan vücudunun değişmesine saldıran veri alanları olduğu yerlerde bulunan; değişiklik yapılmış karakterlerdir.” demiştir.

Cyberpunk şimdilerde animelerde daha fazla kullanılmaktadır. Özellikle Ghost in the Shell bu cinsin belli başlı teması olmasından dolayı en başta söyleyeceğimiz bir isim olabilir. Cyberpunk incelenmesi konusu, edebiyat da önemli yer tutmaktadır. Başka bir alan olmasına rağmen şimdilerde gelişen bir kültür olarak sanata, modaya ve hatta felsefe alanında bile kendine yer edinmiştir. İleri ki zamanlarda da yer edinecek ve gelişecek gibi gözüküyor. 

İlgili Makaleler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu