2020 yılının en çok konuşulan ve en çok beklenen oyunu Cyberpunk 2077 geçtiğimiz yıl çıktı ve çıktığı gibi bir çok eleştiriye maruz kaldı. Bu eleştirilerin hepsinin haklı sebepleri vardı özellikle içerdiği sistemsel hatalarla kötü konsol deneyimleriyle oyun severleri üzmüştü. Oyunun geliştiricisi CD PROJEKT RED tüm iddialara cevapsız kalmayıp cevap verdi ve Cyberpunk 2077 ekibi, oyunculardan sadece yazılı değil aynı zamanda bir video ile de özür diledi. Bu video ile birlikte Cyberpunk 2077 krizinin nasıl çözüleceğini ve hataların nasıl giderileceğinin bir yol haritası bizimle paylaşıldı.

CyberPunk 2077 Çıkışı ve PlayStation`dan Kaldırılması

2020 yılında Cyberpunk 2077`nin ortaya çıkışı, hiç şüphesiz geçtiğimiz yılın en olaylı oyun çıkışı oldu. Hatta neredeyse hiç görmediğimiz ve yaşamadığımız bir olay oldu ve PlayStation Cyberpunk 2077 oyununu kendi mağazasından kaldırdı. Xbox ise mecburen uyarları eklemek durumunda kaldı. Marcin Iwinski ise şirketin değerini korumak için iki üç kez kez kamera karşısına geçip oyun severlere açıklama yaptı. Her çektiği videoda ayrı ayrı özür diledi. En son çıkan videosunda ise yeni yol haritalarını paylaştı. Bu özür videosundan sonra oyunun çıkışından bu yana yüzde otuz değer kaybeden CDPR hisse senetleri, tekrar yüzde altılık oranda değer kazanıp yükselmeye başladı.

Fakat şöyle de bir gerçek var Cyberpunk 2077`nin bir de görünmeyen yüzü var. Hep patron çıkıp açıklama yapıyor o yüzden biraz tek taraflı bir görüşle karşı karşıya kalıyoruz. Bundan yakınan eleştirmenler oyunun yazılımcıları ile anonim röportaj yapmış. Onlarda kurucularının dediklerinin aksine oyunun yapımının kötü ve eksik planlandığını, teknik yetersizliklerin olduğunu belirtti. Tüm bu aksiliklerin yanına ekibe yeni kişilerin alınmaması ve bundan dolayı uzun çalışma saatleri de olumsuz etkilemiş. Oyuna harcanacak para oyundan çok reklama harcanmış. İmkansıza yakın açılış tarihi ve geliştirme süreci tüm planın kontrolsüz bir biçimde raydan çıkmasına neden oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz