İşletim SistemleriRehber

Chrome OS 91’in Gizli Deneysel Özellikleri Nasıl Etkinleştirilir

Chrome OS 91‘e güncelleme yaptıysanız, yeni bir çöp kutusu klasörü ve aşamalı web uygulamaları için daha kullanışlı bir arayüz de dahil olmak üzere açabileceğiniz birkaç gizli özellik vardır. Henüz sahip olmayan kullanıcılar için Chrome OS‘nin Canlı Altyazılarını manuel olarak etkinleştirmenin bir yolu da var.

Bu özellikler bilerek gizlenmiştir hâlâ deneysel aşamadalar ve tam sürüme hazır değiller. Gelecekteki Chrome OS güncellemeleri muhtemelen bunları varsayılan olarak eklenecektir, ancak bunları erken denemek isterseniz yapabilirsiniz. Her bir özelliği etkinleştirmek için kendiniz etkinleştirmek gerekecek ve bunlar düzgün çalışmayabilir, ancak size nasıl yapılacağını göstereceğiz.

Chrome OS’un çöp kutusu klasörü nasıl etkinleştirilir

Çoğu Chromebook kullanıcısının isteyeceği gizli özellikle başlayalım: Windows ve Mac’teki silinmiş dosyalar yuvası gibi davranan özel bir çöp kutusu klasörü . Pek çok Chromebook kullanıcısının acı bir şekilde farkında olduğu için Chrome OS, kaldırılan dosyaları geri yüklemenize izin vermez; ancak bunu, çöp kutusu klasörünü etkinleştirerek değiştirebilirsiniz.

Chrome OS’nin çöp kutusu açıkken, silinen dosyalar, siz onları geri yükleyene veya kalıcı olarak silene kadar kalacakları klasöre gönderilir. Çöp klasörüne dosya yöneticisi penceresinden erişilebilir.

Chrome OS çöp kutusu klasörü, Chrome’un deneysel bayraklar menüsü aracılığıyla etkinleştirilir:

 1. Yeni bir Chrome sekmesinde şuraya gidin: chrome://flags/#files-trash
 2. Bayrağı “Etkin” olarak ayarlayın .
 3. Chrome’u yeniden başlatın, ardından Chromebook’unuzu yeniden başlatın .

Chrome OS 91’de aşamalı web uygulaması pencereleri nasıl etkinleştirilir

Aşamalı web uygulamaları (PWA), yerel olarak yüklenmiş yazılımlar gibi görünen ve çalışan, ancak sabit sürücünüzde daha az yer kaplayan web tabanlı uygulamalardır. Çoğu PWA tek bir pencerede çalışır, ancak bağlantıları bir tarayıcı sekmesinde harici olarak açarak bazı PWA’ları sayfayı bir tarayıcıya yüklemekten daha az etkili hale getirir.

Neyse ki Google, tek bir PWA penceresinde birden fazla bağlantı veya belge açabilmeniz ve bunlar arasında kolayca geçiş yapabilmeniz için yakında Chrome OS‘de sekmeli PWA navigasyonu uygulayacak, ancak Chrome bayrakları menüsünde bu deneysel özelliği açarsanız özelliği erkenden alabilirsiniz.

 1. Yeni bir Chrome sekmesi açın ve şuraya gidin: chrome://flags/#enable-desktop-pwas-tab-strip
 2. Açılır menüden “Etkin” öğesini seçin.
 3. Daha sonra şuraya gidin: chrome://flags/#enable-desktop-pwas-tab-strip-link-capturing
 4. Bu bayrağı da “Etkin” olarak ayarlayın .
 5. Değişiklikleri kaydetmeniz istendiğinde Chrome’u yeniden başlatın.
 6. Chromebook’unuzu yeniden başlatın.

Bir sonraki PWA yüklemenizde, bir iletişim kutusu PWA’yı sekmelerle çalıştırmak isteyip istemediğinizi soracaktır.

Sekmeli bir pencereyle yüklemiş olduğunuz PWA’ları açmak için masaüstündeki uygulamanın simgesine sağ tıklayın ve Yeni pencere > Yeni sekmeli pencere’yi seçin .

Chrome OS 91’de Canlı Altyazılar nasıl açılır

Son olarak, bazı kullanıcılar için Canlı Altyazıları açma seçeneği vardır. Bilmeyenler için Chromebook’ta Canlı Altyazı, Android cihazlarda herhangi bir sesi ekrandaki altyazılara dönüştüren, yapay zeka destekli, canlı yazıya dönüştürme özelliğinin aynısıdır. Bu özellik, ses kapalıyken veya çevrimdışı olduğunuzda bile çalışır . Canlı Altyazıların Chrome OS 91’in piyasaya sürülmesiyle birlikte herkese sunulması bekleniyordu, ancak bazı cihazlarda henüz yok.

Endişelenmeyin, kendiniz değiştirebilirsiniz.

 1. Bir Chrome tarayıcı penceresinde şunu açın: chrome://flags/#enable-accessibility-live-caption
 2. Bayrağı “Etkin” olarak ayarlayın .
 3. Değişiklikleri uygulamak için Chrome’u yeniden başlatın.
 4. Chromebook’unuzu yeniden başlatın.
 5. Yeniden başlattıktan sonra Chromebook’unuzda özelliğin nasıl etkinleştirileceğine (ve devre dışı bırakılacağına) ilişkin Canlı Altyazı Kılavuzumuza bakın .

Bazı kullanıcılar cihazlarının gerekli konuşma dosyalarını indiremediğine dair bir hata gördüğünden , Canlı Altyazıların bayrağı açtıktan sonra bile çalışmama ihtimali vardır . Bunun için bir geçici çözüm var, ancak transkripsiyon doğruluğunu etkilediği için yalnızca geçici olması gerekir.

 1. Chrome’da bir kez daha chrome://flags/#enable-accessibility-live-caption-soda adresine gidin .
 2. Kutudan “Devre Dışı” seçeneğini seçin .
 3. Chrome’u yeniden başlatın, ardından Chromebook’unuzu yeniden başlatın.

Yeniden başlatmanın ardından Canlı Altyazılar şimdi çalışmalıdır; ancak en son konuşma tanıma dosyalarının indirildiğinden emin olmak için gelecekte #enable-accessibility-live-caption-soda bayrağını yeniden etkinleştirdiğinizden emin olun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu