Google, Chromebook kullanıcılarına birçok yararlı yeni özellik getiren Chrome OS 90’ın piyasaya sürüldüğünü duyurdu.

Google’dan Alexander Kuscher duyuru gönderisinde “Chromebook’lar güçlü ve kullanımı kolay cihazlar olacak şekilde tasarlandı,” diye yazıyor. “En son sürümümüzde, Chromebook’unuz yanıt almayı, sorun gidermeyi, dosyaları taramayı ve daha fazlasını kolaylaştıran yeni yararlı özellikler alıyor.”

İşte şimdi kullanıma sunulan Chrome OS 90’daki yenilikler.

Başlatıcıda daha fazla yanıt. Chrome OS Launcher, Windows Başlat menüsüne biraz benzer ve Chromebook’un yerel dosyalarını, Google Drive depolama alanınızı, uygulamalarınızı ve daha fazlasını kapsayan entegre bir arama özelliğine sahiptir. Chrome OS 90’da, Başlatıcı’daki arama artık hesaplamalar, hava durumu tahmini, kelime tanımları, hisse senedi fiyatları ve benzeri şekillerde daha fazla yanıt sağlıyor. Kuscher, “Her şey düğmesine dokunun ve arama çubuğuna” hava durumu “veya matematik sorunuzu yazın, sonuç otomatik olarak açılır,” diyor.

Teşhis uygulaması. Bu yeni Chrome OS uygulaması testler çalıştırır ve Chromebook’unuzun pilinin, işlemcisinin ve RAM’inin durumunu kontrol eder. Kuscher, “Pilinizin beklediğinizden daha hızlı tükendiğini fark ederseniz, doğrudan Teşhis uygulamasında bir pil deşarj testi gerçekleştirebilirsiniz,” diye ekliyor. “Ayrıca ilgili destek makalelerine bağlantılar alacaksınız ve test sonuçlarını bir oturum günlüğüne kaydederek müşteri desteğiyle paylaşabilirsiniz – sonunda buna ihtiyacınız olursa.”

Belge taraması. Chrome OS 90, önemli kağıt tabanlı belgeleri dijitalleştirmek ve kaydetmek için kullanabileceğiniz yeni bir Tarama uygulaması da ekler. Uyumlu bir yazıcı / tarayıcı kullanarak Wi-Fi veya USB kullanarak Chromebook’unuza tarayabilirsiniz, ancak Bluetooth kullanamazsınız.

Canlı Altyazılar. Önümüzdeki haftalarda Chromebook’lara yeni bir Canlı Altyazı özelliği geliyor ve sesli medya için otomatik gerçek zamanlı altyazılar sağlayacak. Etkinleştirmek için Chromebook ayarlarını açın ve Erişilebilirlik’e gidin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz