Mobil OyunKonsol OyunlarıPc Oyunları

Bulut Oyun Servisi Microsoft Xcloud, Pc ve İOS Yeni Kreasyon

Bulut oyun servisi Microsoft Xcloud, Pc ve iOS on yıl önce tamamen yabancı olacak bir oyun terimini tanıttı: Bulut oyunu. Temel basit olmaktadır. Bir konsol ve disk satın almak yerine, bir oyunu Netflix gibi sahip olduğunuz herhangi bir ekrana aktarabilirsiniz. Ancak bulut oyunu tam olarak nedir? Ve daha da önemlisi, nasıl çalışır?

Bulut oyunları, veri merkezlerindeki uzak sunucuları kullanarak video oyunları oynama yöntemidir. Bir PC veya konsola oyun indirip yüklemeye gerek yoktur. Bunun yerine, akış hizmetleri, oyun bilgilerini alıcı cihazda yüklü bir uygulamaya veya tarayıcıya göndermek için güvenilir bir internet bağlantısı gerektirir.

Bulut oyun servisi Microsoft Xcloud, Pc ve İOS Yeni Kreasyon

Oyun uzak sunucuda oluşturulur ve oynanır. Ancak cihazınızdaki her şeyi yerel olarak görür ve bunlarla etkileşime girersiniz. Tıpkı Netflix veya başka bir akış platformu gibi. Tek fark, video akışının geldiği sunucunun da girdilerinizi alıp tepki verebilmesidir. Bu, güçlü bir RTX 30 serisi grafik kartına veya yeni bir Xbox Series X veya PlayStation 5’e ihtiyacınız olmadığı anlamına gelir. Bulut oyunlarında tek ihtiyacınız olan güvenilir bir internet bağlantısıdır.

Bu pek çok olasılık açar. Bir telefon klipi alıp telefonunuzda en yeni AAA oyunlarını oynayabilir veya son derece taşınabilir PC oyunları için Chromebook ‘a bir bulut oyun uygulamasını başlatabilirsiniz. Bu nedenle bulut oyunları heyecan vericidir ancak teknoloji henüz tam olarak olgunlaşmamıştır.

Bulut Oyunları Nasıl Çalışır?

Bulut oyun servisi Microsoft Xcloud, Pc ve iOS oyunları çoğu durumda içeriğe erişmek için aylık veya yıllık olarak ödenen bir abonelik gerektirir. Belirli hizmetlerde, oyunlar bu ücretin üzerine satın alınmalıdır.

GeForce Now söz konusu olduğunda, satın aldığınız oyunlar ”Steam veya Battle.net” gibi diğer mağazalardan gelir. Yani sonunda gerekli donanımı satın alırsanız bunları yerel olarak kullanabilirsiniz. İşin püf noktası, bu oyunları yayınlamak için uzun bir kuyrukta beklemeniz ve ardından yalnızca kısa bir süre oynayabilmenizdir. Abonelik modeline yükseltmek sizi öne çıkarır ve daha fazla oyun süresi sağlar.

Bunlardan birkaçı:

  • Shadow boost
  • x cloud
  • PlayStation now
  • Vortex

Bulut oyunları ne zamandan beri var?

Bulut oyun servisi Microsoft Xcloud, Pc ve iOS oyunları 2000’lerin sonlarından beri var. Ancak teknoloji ve internet hızları, birkaç yıl sonrasına kadar oynatılması için optimize edilmedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu