Donanım

AMD, FidelityFX Süper Çözünürlük için optimize etmenin Nvidia’ya bağlı olduğunu söylüyor

FSR'nin açık kaynak kodlu ve satıcılar arası olmasına rağmen, işbirliği son derece eksiktir.

AMD‘nin açık kaynak kodlu, çapraz satıcılı upscaling teknolojisi FidelityFX Super Resolution hakkındaki duyurularının ardından Radeon’un başkan yardımcısı ve genel müdürü Scott Herkelman, Twitter’daki takipçilerine Nvidia‘nın teknolojiyi GPU’larında değerli kılmak için üzerine düşeni yapması gerektiğini hatırlattı.

Görüntü çözünürlüğü yükseltme teknolojisinin başka bir türü olan AMD’nin FSR’si, Nvidia’nın DLSS’sine veya Derin Öğrenme Süper Örneklemeye benzetilmiştir. Dikkat edilmesi gereken bazı büyük farklılıklar olabilir, ancak temelde aynı şeyi yaparlar: Saniye başına karelerinizin zararını en aza indirmeye çalışırken oyunlarınız için daha yüksek bir çözünürlük elde etmenizi sağlar.

FidelityFX Nvidia ekran kartlarında çalışacak mı?

AMD, FSR’nin açık bir teknoloji olmasının avantajlarını dile getirdi. AMD olmayan grafik kartlarında bile çalışacak bir teknoloji, ancak Herkelman’ın şimdi son tweetinde ortaya koyduğu gibi, AMD, Nvidia kullanıcıları için optimizasyonlarla uğraşmayacak.

Bu nedenle, teknolojinin açıklığından bağımsız olarak, FSR’yi kullanıcıları için optimize etme sorumluluğunun Nvidia’ya ait olduğu resmi olarak kaydedildi. Şaşırdığımızı söyleyemeyiz. Ancak işbirliği ilerleyen dönemlerde gerçekleşebilir, ancak her iki şirketin de şu anda işgücünün bir kısmını ayırma kapasitesine sahip olması mümkün görünmüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu